Co nám tělo opravdu sděluje o únavě a odpočinku?

Únava

Únava je nedílnou součástí našich životů. Cítíme ji po dlouhém dni v práci, jakékoli fyzické námaze nebo mentálním vyčerpání. Proč ale někdy odpočinek nepomáhá a jaké mýty o únavě mohou vést k tomu, že se cítíme ještě hůře?

Únavu vyřeší jen dlouhý spánek

Přestože spánek hraje v regeneraci těla a mozku klíčovou roli, není jediným lékem na únavu. Vědci zmiňují sedm typů odpočinku, které potřebujeme: fyzický, mentální, smyslový, kreativní, emociální, sociální a duchovní. I když spíte osm hodin, ale zanedbáváte emoční nebo sociální odpočinek, stále můžete vyčerpaní.

Naučte se střídat aktivity, které vám pomohou zregenerovat mozek i mysl. Fyzická únava například potřebuje relaxaci, mentální odpočinek zase ticho a odstup od informačního přetížení.

Káva je nejlepší lék na únavu

Kofein sice na krátkou chvíli zvýší naši bdělost, ale nevyřeší příčinu naší únavy. Spíše naopak, nadměrná konzumace kávy může narušit váš spánkový rytmus a vést ještě k většímu vyčerpání. Káva maskuje únavu, což může být zrádné. Nahraďte proto část kofeinového rituálu krátkou meditací, hlubokých dýcháním nebo procházkou na čerstvém vzduchu.

Odpočívat neznamená nic nedělat

Pokud si myslíte, že odpočinek znamená nic nedělání, pak jste na omylu. Aktivní odpočinek, jako je lehké cvičení, procházka nebo kreativní koníček, může regeneraci podpořit více, než si myslíte. Najděte proto rovnováhu mezi aktivním a pasivním odpočinkem.

Cvičení
Foto: Pixabay

Spát méně znamená být produktivnější

Mnoho lidí považuje spánek za luxus nebo zbytečně promrhaný čas. Domnívají se, že čím méně budou spát, tím víc práce udělají. Ve skutečnosti nám nedostatek spánku zamezuje být výkonnější a omezuje nás. Dospělý člověk potřebuje 7-9 hodin spánku. Jinak si z dlouhodobého hlediska koledujeme o závažné problémy.

Jak lze lépe odpočívat?

  • Plánujte si přestávky: Udělejte si za 3-4 hodiny krátké přestávky, může vám to pomoci zvýšit efektivitu
  • Dbejte na kvalitu spánku
  • Naslouchejte tělu: Ignorováním únavy nedostanete medaili, ale koledujete si o vyhoření
  • Vyzkoušejte meditování

Zdroje info: https://www.uab.edu/medicine/obgyn/?view=article&id=390:common-myths-about-fatigue&catid=71, https://circadian.com/images/pdf/CIRCADIAN_-_The_Myths__Realities_of_Fatigue.pdf

Náhledové foto: Pexels