Co platí na bolest žlučníku aneb když to s vánočním hodováním přeženete
Tolik námahy to stálo, než se vše nakoupilo, navařilo a nachystalo na stůl, tak přece nenecháte všechno to jídlo zkazit. A tak do sebe ládujete jednu sladkost za druhou a do toho další mastné, slané i sladké dobroty, jež vydatně zapíjíte alkoholem na dobrou náladu. A ne jiné je to na návštěvě u rodiny. Na konci svátečních dnů už sotva hekáte pod náporech všeho, co jste dokázali spořádat. A možná si připadáte jako Otesánek. Co ale udělat, když vás rozbolí žlučník?
Proč máme žlučník
Víte, jak vypadá žlučník? Je to takový váček ve tvaru hrušky, který se schovává pod pravým jaterním lalokem. Slouží k hromadění žluči, přitékající z jater, která pomáhá trávit tuky. O žlučníku obvykle nevíte do té doby, než se sám ozve v reakci na nějakou dietní chybu. Většinou to bývá přemíra mastného jídla, ale ani stres mu nedělá dobře. Své by o tom mohli vyprávět ti, kteří trpí na žlučníkové kameny.
Foto: Pixabay
Které byliny vám uleví od žlučníkových potíží
Na křeče ve žlučníku pomáhají některé byliny. Je to hlavně pelyněk, heřmánek a máta peprná. Ulevují od bolestí, zlepšují produkci žaludečních šťáv a působí protizánětlivě. Kombinací těchto tří léčivek připravíte čaj, který může být první pomocí při bolestech žlučníku. Obvykle se smíchá stejný díl bylinek, zalije horkou vodu a nechá se čtvrť hodiny louhovat. Lze ovšem uvařit jen nálev z heřmánku, případně kombinovat meduňku s mátou, které také společně pomáhají.
Kdo na problémy se žlučníkem trpí, měl by mít doma v zásobě i zeměžluč okolíkatou nebo řepík lékařský, které zlepšují metabolismus tuků a stimulují činnost žlučníku. Na trávení má dobrý vliv i zemědým lékařský. Nejlepší je ovšem prevence, tedy i ve svátky jíst raději střídmě.
Zdroj: https://nasehvezdy.cz/clanek/jak-zklidnit-podrazdeny-zlucnik-2-218639
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.