Co s naším tělem dělá příliš tučná strava? Pozor na low-carb dietu
Kdo se snaží hubnout, tuku se spíše vyhýbá. Tučná strava se ale vyskytuje v jedné z nejpopulárnějších diet poslední doby – nízkosacharidové (low-carb) dietě. Ta je založena na tom, že jsou ze stravy vyloučeny ve velké míře sacharidy. Jídelníček se tak skládá převážně z tuků, bílkovin a vlákniny. Objevují se ale obavy, že příliš tučná strava může znamenat způsobovat zdravotní problémy. Jak to tedy ve skutečnosti je?
Tučná strava nebo bez tuku?
Ideální by bylo najít zlatou střední cestu. Tukům ve stravě se nemůžeme zcela vyhýbat, protože mají důležité funkce. Na druhou stranu, pokud je jich příliš mnoho, způsobuje to také problémy. Vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E a K) jsou pro naše tělo nedostupné, pokud nepřijímáme tuky. Příliš mnoho tuků ale může způsobit potíže metabolismu a ve střevním mikrobiomu, což vede ke vzniku zánětu, k inzulinové rezistenci a ztučnění jater.
Foto: Pixabay
Tučná strava vede k různým nemocem
Pojídání příliš tučného jídla může způsobit rozvoj nejrůznějších onemocnění. Zvyšuje riziko obezity a hrozí také problémy se srdečním zdravím. Kromě toho jsou ve hře další nepřenosné civilizační choroby. Příliš mnoho tuku ve stravě současně může znamenat nedostatek dalších potřebných živin, zejména vlákniny.
Změny ve střevním mikrobiomu
Střeva nemusí fungovat tak, jak je potřeba. Ohrožena je i funkce imunitního systému. Ve střevech dochází ke zvýšení počtu určitých druhů bakterií, které spojujeme se záněty a metabolickými poruchami. Tento stav také napomáhá ke zvýšení tělesné hmotnosti, inzulínové rezistenci a ztučnění jater. Ztučnění jater vede z dlouhodobého hlediska k trvalému poškození jater.
Vyvážené množství tuků
Protože není dobré se tukům úplně vyhýbat, je zapotřebí umět rozpoznat, které jsou zdravé a které ne. Konzumace vlákniny hraje roli při snižování vstřebávání tuku ve střevě a pomáhá snižovat riziko tvorby plaku v cévách a udržuje zdraví srdce. Odvrácení negativních důsledků stravy složené dlouhodobě s velkého množství tuků je možné prostřednictvím bakterie Bifidobacterium breve. Najdeme ji v bílém jogurtu, fermentovaných výrobcích (kefírové mléko, kysané zelí, kimchi, miso).
Zdroje info:
https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/alarming-side-effects-of-a-high-fat-diet-revealed-in-a-study/
https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-brown-fat-improves-metabolism
Foto: Pixabay