Co si představit pod pojmem vdovský hrb a co s tím dělat?
Abnormálně zakřivená páteř v krční a hrudní oblasti se lidově nazývá vdovský hrb. Kdy a proč se objeví, jaké komplikace přináší a jak se s ní dá bojovat? Nejčastějším důvodem pro jeho vznik je dlouhé sezení u počítače. Hrb celkově nepomáhá vašemu zdraví, a navíc díky němu vypadáte starší.
Zabolený tukový val
Zaoblený hrb na šíji, zvaný vdovský hrb, se správně nazývá kyfóza. Bohužel v posledních letech trápí čím dál víc lidí. Je důsledkem chronického držení těla nakloněného vpřed. Nejčastěji tedy působením mnoha hodin u počítače a neustálým hrbením se nad chytrým telefonem. Postupem času se z nepřirozeného naklánění stává zvyk, kvůli kterému nepřirozeně zakřivujeme horní obratle.
V co kyfóza může vyústit?
Při hrbení natahujeme krku vpřed, což nadměrně zatěžuje záda a krk. Tato křivka dopředu zvyšuje riziko problémů s ploténkami a únavy krku. Zvýšený tlak bude vyvíjen i na ploténky! Krk totiž musí působit proti gravitaci, aby udržel hlavu nahoře, místo aby s ní balancoval. A v co to vyústí? V bolesti hlavy, krku, ramen, i zad! Někdy se přidají problémy s dýcháním, větší únava a omezení některých pohybů.
Jak si můžete pomoci a zlepšit své zdraví?
Léčba se odvíjí od příčiny a závažnosti problému. Měla by být komplexní a často zahrnuje fyzioterapii, rehabilitaci a cílené cviky. Ty jsou zacílené na správné držení těla a posilování zádových a krčních svalů, což pomůže stabilizovat páteř. Pro zlepšení pohyblivosti páteře a zmírnění napětí v okolních svalech je vhodný strečink.
Při osteoporóze předepíše lékař léky pro zpevnění kostí a zpomalení ubývání kostní hmoty. K léčbě chronických bolestí, se dají použít analgetika. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok. Ale ze začátku si můžete výrazně pomoci pravidelným cvičením,
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10478669/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37675179/
Náhledové foto: Pixabay