Co udělá s vaším tělem dlouhodobé užívání antikoncepce
Antikoncepce je skvělá věc. Díky ní si můžeme užívat sex bez toho, že bychom se museli obávat nechtěného otěhotnění. Pravděpodobnost, že navzdory hormonálním druhům antikoncepce otěhotníte, je totiž velmi malá. Obvykle je na vině lidský faktor (uživatelka hormonální antikoncepce nepoužije antikoncepci předepsaným způsobem, ve vhodném množství apod.). Spousta žen má ale z dlouhodobého užívání antikoncepce obavy.
Antikoncepce ovlivní otěhotnění
Spousta žen si myslí, že pokud budou užívat antikoncepci příliš dlouho, může být ovlivněna jejich schopnost otěhotnět. Odborníci ale tvrdí, že se není čeho obávat. Neexistují prý žádné antikoncepční metody, které způsobují neplodnost. Viníkem toho, že v současné době vidíme tolik párů, kterým se nedaří mít děti, může být zejména jejich pokročilý věk. Zatímco naši rodiče měli děti už ve dvaceti, ti současní rodičovství odkládají až po třicítce, dokonce po pětatřicítce.
Foto: Freepik
Problémy s otěhotněním
Další oblíbený mýtus, kterému se v souvislosti s antikoncepcí věří, je to, že když vysadíte prášky, potrvá určitou dobu (měsíce, roky), než budete moci otěhotnět. Ani to není pravda, jinak bychom antikoncepci přece nemuseli užívat s takovou pravidelností. Stačí, když vynecháte dva a více dnů a můžete ihned otěhotnět.
Antikoncepce a krevní sraženiny
Hormonální antikoncepční pilulky jsou k užívání na předpis, to znamená se souhlasem lékaře. Je to právě z toho důvodu, že někteří jedinci by mohli čelit vyššímu riziku krevních sraženin. Bezpečnost užívání dlouhodobé hormonální antikoncepce může záviset na rizikových faktorech osoby, věku a anamnéze.
Dlouhodobé vedlejší účinky antikoncepce
Zatímco mezi krátkodobé vedlejší účinky užívání antikoncepce patří bolesti hlavy, špinění mezi menstruacemi, přibírání na váze či změny nálad, dlouhodobé užívání antikoncepce nezpůsobuje žádné výrazné problémy. Naopak, někdy může užívání hormonální antikoncepce odvrátit takové zdravotní problémy, jako je bolestivá nebo silná menstruace, endometrióza či příznaky menopauzy. Zde jsou rizika dlouhodobého užívání antikoncepce:
- Rakovina – hormonální antikoncepce může zvýšit riziko rakoviny prsu a děložního čípku, ale snížit riziko rakoviny endometria, vaječníků a kolorektálního karcinomu.
- Krevní sraženiny – antikoncepce obsahující progesteron i estrogen zvyšuje u lidí riziko vzniku krevní sraženiny. Ty mohou způsobit mrtvici nebo infarkt. Ve větším ohrožení jsou kuřáci, než uživatelky hormonální antikoncepce.
Zdroje info:
https://www.womenshealthmag.com/health/a19895019/can-birth-control-cause-infertility/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322762
Foto: Freepik