Co vám pomůže na bolavý žlučník, pálení žáhy nebo podrážděný žaludek
I v době covidově-vánoční se v rodinách chystalo sváteční jídlo, aby štědrovečerní a božíhodový stůl nezel prázdnotou. Mnozí se svými příbuznými neuvidí a některým odřekli na poslední chvíli, protože je vir skolil do postele. Přesto jsou Vánoce zde a lidé se je snažili oslavit, jak nejlépe uměli. Bohužel k tomu slavení patří i žlučníkové koliky, pálení žáhy a další následky přejídání. Jak si od potíží pomoci?
Jak odolat tolika dobrotám?
Málokdo odolá, když je na stole nachystáno tolik dobrot. Většinou obsahují hodně tuku, ořechy nebo čokoládu, které jsou pro žlučníkáře nedoporučované. Ale jeden vanilkový rohlíček nevadí, ani druhý a ještě vyzkoušíte ty čokoládové tyčky a vosí hnízda. Do si dáte bramborový salát s majonézou a smažený řízek a zažívací problémy asi budete řešit nějakými kapkami.
Když vás trápí žlučník
Pochopitelně, že je nejlepší se nepřejídat a pokrmy připravit dietněji. Když už ale vás žlučník rozbolí, je třeba to začít léčit. Doplněk léčby při žlučníkových obtížích Cholagol zmírňuje křeče hladkých svalů ve žlučníkových cestách a má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Stejné účinky má Febichol, oba přípravky se užívají před jídlem. Odvar z čaje Salvát také uleví od žlučníkových bolestí. Podporuje tvorby žluči, působí proti nadýmání a uvolňuje napětí v břiše. Zmírňuje také pocity plnosti. Čaj se pije po doušcích co nejteplejší půl hodiny před jídlem. Je třeba ho připravovat vždy čerstvý.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Co užít při pálení žáhy?
Pálení žáhy dokáže také řádně potrápit. Kdo na tento zdravotní problém trpí, tak ví, že by se především neměl přejídat a jíst v klidu. Když už ale žáhy začne pálit, je třeba pomoc. Vedle osvědčeného farmakologického přípravku Rennie, existují i lidové rady, jak odstranit pálení žáhy. Pomůže:
- čerstvá šťáva ze syrových brambor,
- 1 lžička medu rozmíchaná ve sklenici teplé vody a popíjená mezi jídly
- Jablečný ocet urychluje proces trávení
- anebo si po jídle dopřejte sklenici vody s čerstvě vymačkanou šťávou z jedné poloviny citronu.
Při trávení těžkých jídel pomáhají také hořčiny chmele. Takovou křupavou a vypečenou husičku klidně zapijte sklenicí dobrého piva. K uklidnění podrážděného žaludku si dopřejte čaj z heřmánku, máty, anýzu nebo fenyklu. Jako moučník po těžkém jídle je ideální nabídnout grapefruit, který také podporuje trávení. A levným zdrojem trávicích enzymů jsou syrová jablka i se slupkou.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.