Co všechno cibule obsahuje?
Za štiplavé aroma cibule může silně éterický olej. Tento olej tvoří více než sto různých látek a nejhojněji zastoupen Alicin, který má antibakteriální a protiplísňové účinky. Silice a další látky v cibuli dokážou posílit srdce, krevní oběh, čistí krev a zpevňují cévy. Z minerálních látek obsažených v cibuli je to draslík, sodík, vápník, hořčík, mangan, železo, měď, fosfor, síra i zinek. V cibuli najdeme také vitamín C, který zvyšuje obranyschopnost. Dále vitamíny řady B, konkrétně vitamín B1 působící příznivě na paměť a nervovou soustavu. Pak B2 důležitý po pokožku, vlasy a nehty a ještě vitamín B3 snižující hladinu ,, špatného‘‘ cholesterolu.
Cibule a její další léčivé účinky
Je prokázáno, že cibule pomáhá zvyšovat hustotu kostí. Dále je bohatá na enzymatické látky, které zpomalují rozklad inzulinu a prodlužuje jeho účinek v těle, takže vhodná i pro diabetiky. Cibule má také příznivý účinek na trávící procesy. Mimo jiné zvyšuje produkci moči a díky zásaditému účinku pomáhá s vylučováním odpadních látek, proto je vhodná jako součást diety pro pacienty s infekcí ledvin, ledvinovými kameny nebo dokonce ledvinovým selháním. Stejně působí i při detoxikaci jater nebo při selhání jater.
Recepty z cibule
A jak cibuli konzumovat, aby pro nás byla prospěšná a dobře stravitelná? Jednou z možností je samozřejmě nakrájená cibule. Další možností je nahrubo nakrájet cibuli, posypat ji cukrem nebo smíchat s medem nechat odstát přes noc. Šťáva, která se uvolní, vám uleví např. od kašle. Připravit se dá také cibulový čaj. Do půllitrového hrnku dáte dvě oloupané a nákrájené cibule, které následně zalijete vroucí vodou a necháte 15 minut luhovat. Nakonec cibuli sceďte, oslaďte a popíjejte při virózách, chřipce nebo onemocnění průdušek.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.