Cukání víček: co je příčinou a jak tento problém odstranit

Oko

Pravděpodobně už jste to také zažili. Cukání víček není bolestivé, umí ale pořádně potrápit. Někteří lidé jsou z tohoto jevu pořádně vyděšení a pátrají, jaká je příčina. Bohužel, jak už to tak bývá, příčin může být celá spousta. Někdy se může tikání projevovat v horním víčku, jindy zase ve spodním. Ať už je to jak chce, příčiny jsou obvykle společné pro oba druhy cukání.

Příčiny cukání víček

Mezi nejčastější příčiny patří následující:

  • Stres – pokud jste dlouhodobě vystaveni stresu, tělo vám to začne dávat najevo různými způsoby. Cukání víček je jedním z nich. Pro zbavení stresu může pomoci dostatek relaxace, meditační cvičení, chůze v přírodě a další techniky, díky kterým budete zvládat stres.
  • Únava – také nedostatek spánku a chronická únava se projeví v mnoha oblastech našeho života. Přispívají k dehydrataci, což může způsobit cukání víček. Pro dospělého člověka je ideální spát aspoň 8 hodin denně pro správnou regeneraci. Cukající víčka jsou všeobecně známkou vyčerpání.
  • Elektronická zařízení – telefony, počítače, televize. Všechna tato zařízení způsobují vyšší únavu očí, což vede k tikání. Proto byste měli omezit čas, který strávíte díváním se na jejich obrazovky.
  • Příliš mnoho kávy nebo alkoholu – konzumace těchto „drog“ také může způsobit dehydrataci. Kromě toho vede i k nekontrolovanému chvění svalů končetin i v oblasti očí. Poté, co snížíte množství kávy či alkoholu (nebo obojího), můžete první účinky pozorovat asi za měsíc.
  • Nedostatek živin – naše tělo potřebuje vitamíny a minerály v určitém množství. Pokud se toto množství dlouhodobě nedostává, pak se to může negativně projevit na našem zdraví. Nedostatek únavy, ale také přemíra alkoholu či kávy vedou k tomu, že klíčové prvky, jako je hořčík, draslík či vápník, se hůře vstřebávají a může vzniknout jejich nedostatek. Nedostatek těchto živin může vzniknout také na základě nesprávně zvolené stravy (například při drastických dietách). Pokud trpíte nedostatkem hořčíku, typickými projevy jsou svalové křeče, studené ruce a nohy, bolesti hlavy. Nedostatek vápníku se projevuje stahy obličeje a problémy s koordinací rukou. Draslík v nedostatečném množství způsobuje bušení srdce a časté změny nálad.
  • Těhotenství – i zde je na vině nedostatek hořčíku a draslíku. Těhotné ženy potřebují těchto prvků více, aby se plod mohl správně vyvíjet. A tomu je třeba přizpůsobit stravu.

Oko

Foto: Pixabay

Odstranění cukání víček

Abyste se cukání víček zbavili, musíte se nejprve zbavit příčiny. To se snadno řekne, ale zbavit se dlouhodobého stresu například není až tak jednoduché. V jiném případě bude třeba zaměřit se na zdravější jídelníček, dostatek odpočinku, mírnit se s množstvím vypité kávy nebo alkoholu a zaměřit se na dostatečný příjem živin. V některých případech není od věci užívat multivitaminy ve formě doplňků stravy – konzultujte to ale s lékařem, obzvláště užíváte-li pravidelně nějaké léky.

Čas jít k lékaři

Cukání víček obvykle neřešíme tak, že jdeme k lékaři. Toho je dobré navštívit až poté, co cukání pozorujete každý den po dobu sedmi dnů. K lékaři zavítejte také tehdy, když kromě cukání víček pociťujete záškuby nebo necitlivost v jiných částech obličeje, silnou bolest očí nebo závratě. Může jít o některé nemoci, jako je roztroušená skleróza, obrna lícního nervu, Tourettův syndrom, různé typy dystonie či křeč obličeje.

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/drganie-powieki-jakie-moga-byc-przyczyny/

https://coopervision.cz/blog/jak-zastavit-cukani-v-oku

Foto: Pixabay