Cukrovka
Cukrovka neboli diabetes mellitus je onemocnění, při kterém se v krvi vyskytuje nadměrné množství cukrů. Tento stav se odborně nazývá hyperglykémie. Jde o metabolickou poruchu cukrů. Vyskytuje se v každém věku a zjistí se z rozboru krve. Při cukrovce hladina glukózy v krvi přesahuje hodnotu 10mmol/l. Zvláštním typem je pak těhotenská cukrovka. V době těhotenství musí ženy upravit jídelníček. Po porodu odeznívá.
Cukrovka – příznaky a projevy
Diabetes 1. typu vzniká z důvodu, že slinivka břišní produkuje nedostatečné množství inzulinu. Tento typ se objevuje náhle u dětí a mladých lidí. Příznaky cukrovky 1. typu jsou časté močení, u malých dětí noční pomočování, nemocní pociťují stále velkou žízeň a mají silný pocit hladu, jsou tělesně oslabení, hubnou a jsou velmi podráždění. Jejich dech je cítit po acetonu, který se jim objevuje také v moči společně s glukózou. Prvním příznakem může být také diabetické kóma s poruchou vědomí. Diabetes 2. typu se vyskytuje u dospělých obézních lidí. Propuknutí nemoci je pozvolné. K příznakům tohoto typu patří zamlžené vidění, svědění, opět také pocit velké žízně. Nemocní jsou stále unavení, bolí je nohy a pociťují mravenčení chodidel, špatně se jim hojí rány. Neobvyklé není ani časté močení či ztráta ochlupení na nohou.
Cukrovka a její prevence
Preventivní opatření pro diabetes 1. typu bohužel dosud nejsou. Diabetu 2. typu se vyvarovat můžete a to tím, že do svého života zařadíte pohybovou aktivitu, zdravý životní styl a zdravou výživu, abyste předešli obezitě. Většina lidí si nesprávně myslí, že cukrovka je důsledkem nadměrného pojídání sladkostí, ale organismus reaguje na přebytečnou konzumaci jakýchkoliv potravin. Až po propuknutí cukrovky musí diabetik s konzumací sladkostí přestat, protože jeho organismus není schopen se vyrovnat se zpracováním velké množství cukru v krvi.
Léčba cukrovky
Oba dva typy cukrovky se léčí dietou a pravidelným pohybem. U diabetu 1. typu se navíc musí dodávat inzulín. Nemocní musí mít také glukometr, což je přístroj, kterým změříte aktuální hodnotu glykémie (cukru v krvi). Musíte si jídlo rozdělit na pět až šest porcí, protože pravidelností zajistíte rovnoměrný přísun cukrů. Nesmíte překročit denní dávku 30 g cukru za den. Dieta při cukrovce vyžaduje speciální stravování. Musíte vědět, které potraviny jsou u cukrovky vhodné, které musíte omezit a které jsou pro vás úplně zakázány. U diabetu 2. typu je pak dieta zaměřena mimo jiné i na redukci hmotnosti, protože lidé u tohoto typu trpí nadváhou. Zároveň se podávají perorální antidiabetika. U cukrovky se doporučuje konzumace kysaného zelí, protože obsahuje rostlinný inzulín a další cenné látky. Častým dotazem bývá, jak je to s pitím alkoholu u cukrovky. K pití alkoholu musíte přistupovat velmi opatrně, protože může způsobit pokles či nárůst hladiny cukru v krvi v závislosti na vypitém množství.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.