Cukrovka je nemoc, která nebolí. O to více je zákeřná, když se neléčí

Diabetes mellitus neboli cukrovka trápí na 900 tisíc lidí v celé České republice. Každý rok jí onemocní na 60 tisíc lidí. Bohužel Češi drží v Evropě smutný primát v počtu nemocných diabetem v celé populaci, přičemž ročně je na léčbu cukrovky vydáno okolo 20 miliard korun. Co je hlavní příčinou vzniku této nemoci a je možné tomu předejít?

Zvýšená hladina krevního cukru

Cukrovka je doposud nevyléčitelná, nicméně je možné ji zvládnout a držet pod kontrolou a žít plnohodnotný život. Záleží však na přístupu každého pacienta. Zásadním projevem diabetu je zvýšená hladina cukru v krvi a často také v moči. Fyziologická hranice 3,5 až 6,9 mmol/l bývá při cukrovce překonána směrem vzhůru. Při neléčené cukrovce nezřídka může překročit i hranici 30 a výše mmol/l, což je velmi často stav, který si žádá odbornou nemocniční péči.

Diabetes mellitus 1. a 2. typu

Cukrovka se dělí na dva základní typy – diabetes mellitus prvního typu a druhého typu. Je mezi nimi poměrně velký rozdíl. Cukrovka 1. typu se vyznačuje absolutním nedostatkem inzulinu v těle. Nemoc velmi často začíná už v dětství nebo dospívání, ale není nic neobvyklého, když se projeví i u dospělého jedince. V souvislosti s ní hovoříme o autoimunitním onemocnění, kterým může onemocnět i člověk, který žije zdravým způsobem života.

Při léčbě cukrovky 1. typu je člověk už pak celoživotně závislý na injekcích inzulínu a dietě. Dnes už existují i moderní způsoby aplikace inzulínu skrze inzulínové pumpy. Stejně tak je možné si kontrolovat krevní cukr bez nutnosti se píchat přitom do prstu jehlou. FreeStyle Libre je systém pro okamžité monitorování glukózy, který zpříjemňuje život diabetika.

Naproti tomu cukrovka 2. typu se vyvíjí z rezistence na inzulin. Slinivka v těle inzulín tvoří i ho vylučuje, ale buňky na něho špatně reagují. Velmi často za vznikem nemoci stojí obezita. Je možné ji léčit úpravou stravy, dietou, léky nebo inzulínem.

Když nebude nemocný cukrovkou držet dietu

Pokud diabetik nedrží dietu, nekontroluje si pravidelně hladinu cukru v krvi, pak si vlastně ubližuje. Dlouhodobě vysoký krevní cukr poškozuje cévy, srdce, ledviny i oční sítnici. Diabetik tak může trpět na diabetickou nohu a pak o ni i přijít, mít nemoci srdce, mohou mu selhat ledviny nebo oslepnout. Hrozí mu také vyšší riziko vzniku srdečního nebo mozkového infarktu.

Pro předcházení vzniku cukrovky 2. typu je důležité držet svoji tělesnou hmotnost v normálních hodnotách. Obezita člověku škodí v mnoha směrech stejně jako nedostatek pohybu nebo celkově nezdravý způsob života.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.