Cukrovka u novorozenců, kojenců a starších dětí: Jaký je mezi nimi rozdíl

Diabetes mellitus neboli cukrovka není onemocněním, které postihuje jen starší generaci. Může se totiž objevit i u těch nejmenších. Jak se projevuje a co byste jako rodiče malého diabetika měli vědět? 

Civilizační nemoc, ke které se můžete projíst

V současné době trpí nemocí diabetes mellitus jen v České republice na 900 tisíc pacientů. Převážně se jedná o cukrovku 2. typu, na jejímž vzniku se podílí zejména nezdravý životní styl. Vzhledem k tomuto počtu lze říct, že se blížíme ke stavu, kdy cukrovku bude mít každý desátý občan republiky. Zatímco diabetes mellitus 2. typu je civilizační chorobou vyspělé společnosti, na kterou má velký vliv obezita a špatné stravování, cukrovku 1. typu může mít i kojenec, u kterého se o nezdravém jídelníčku nedá hovořit. Existují příznaky cukrovky, kterých by si rodiče malých dětí měli všímat.

Diabetes mellitus 1. typu

Cukrovka 1. typu patří mezi autoimunitní onemocnění, kdy beta-buňky v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní přestanou vyrábět inzulín. Tento důležitý hormon se podílí na štěpení polysacharidů v těle. U zdravého člověka je do krve vylučován z 50 % kontinuálně v podobě bazální sekrece bez ohledu na příjem potravy. Po jídle pak přichází na řadu stimulovaná sekrece inzulínu, vyšší koncentrace glukózy v krvi podráždí beta-buňky ve slinivce, která začne inzulin produkovat. U diabetiků 1. typu však k žádné produkci inzulínu nedochází, nadbytek glukózy se neukládá v játrech, ale koluje ve velkém množství v krvi. 

Příznaky diabetu u malých dětí 

V počátečním stadiu cukrovky 1. typu rodiče vůbec nemusejí zaznamenat, že jejich potomkovi něco chybí. Které dítě není občas unavené, ospalé nebo se v noci nepočůrá do postele? Vyšší hladina cukru v krvi u dětí se může projevovat přesně takto. Zpozornět by rodiče mohli ve chvíli, kdy se jim moč na dětské pleně bude zdát lepkavá (od cukru rozpuštěného v moči) a její barva bude výrazně světlá. Dítě chodí často na toaletu, může mít zvýšenou žízeň, ztrácí na hmotnosti a nechutná mu jíst a celkově vykazuje známky tělesné slabosti. 

Velkého množství glukózy v krvi se totiž tělo snaží zbavit jejím propouštěním do moči, přičemž glukóza na sebe váže i vodu z buněk. Odtud pramení nadměrná žízeň a častější močení. Určitě je proto třeba nepodcenit, pokud se batole, které již přestalo nosit pleny, začne v noci opět pomočovat. 

Foto: Pixabay

Diabetes u novorozence a batolete

Cukrovka u novorozenců je poměrně vzácná. Projevuje se už v prvních dnech jejich života a zajímavé je, že může po týdnech léčby inzulinem vymizet, takže pak už podávání inzulínu není zapotřebí. Diabetes se pak zase může objevit u staršího dítěte. Nejčastěji se cukrovka projevuje v batolecím, předškolním nebo školním věku, a to většinou v souvislosti s onemocněním angínou či chřipkou. V nemoci bývá potřeba inzulinu větší, a právě v této době se proto projeví jeho nedostatek v těle. 

Vzhledem k tomu, že u dětí se vždy jedná o cukrovku 1. typu, je její léčba založená na aplikaci injekcí inzulínu, a to s prodlouženým účinkem, obvykle ráno a večer. Rychleji působící inzulin se aplikuje před hlavním jídlem. 

V současné době je diabetes mellitus nevyléčitelnou nemocí, takže rodiče i malý pacient se s nemocí musejí naučit žít. 

Zdroj info: Wikiskripta.eu, Wikipedie.org

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.