Cvičení jako lék na vztek? Proč vám náladu nezlepší

Představte si situaci: pohádali jste se s partnerem, naštval vás šéf nebo jste uvízli v dopravní zácpě. Energie vzteku vás žene do posilovny nebo na běžecké pás. Cvičení je přece univerzální lék na špatnou náladu, nebo ne? Odpověď vás možná překvapí.

Cvičení jako ventil emocí

Mnoho lidí vnímá cvičení jako způsob, jak vypustit páru a uvolnit nahromaděné napětí. Aerobní aktivity, jako je běh nebo jízda na kole, mohou skutečně zvýšit hladinu endorfinů – hormonů štěstí – a zlepšit náladu. Uvolnění napjatých svalů a zlepšení cirkulace krve také přináší pocit úlevy.

Nicméně, pokud jdete cvičit primárně proto, abyste vybili vztek, může se efekt obrátit proti vám. Příliš intenzivní trénink v rozčilením stavu může zvýšit hladinu stresového hormonu kortizolu a dále zhoršit vaši náladu. Navíc pokud se soustředíte na negativní emoce během tréninku, tyto pocity se mohou ještě více zakořenit.

Co se děje v těle při vzteku?

Když se rozčílíme, naše tělo zapíná mechanismus boj nebo útěk. Srdce bije rychleji, svaly se napínají a krevní tlak stoupá. Cvičení v tomto stavu může situaci ještě zhoršit, zejména pokud jde o intenzivní trénink, jako je box nebo silový trénink, který často láká při vzteku. Namísto uvolnění může dojít k přetížení těla i mysli.

Cvičení vás nezbaví příčiny problému

Hlavní nevýhodou vybíjení vzteku cvičením je, že se tím nezabýváte příčinou svých emocí. Pokud nevyřešíte, co vás rozčílilo, váš hněv se může vrátit – a někdy ještě intenzivněji. Cvičení tedy může být dočasným řešením, ale nemělo by být jediným nástrojem pro zvládání emocí.

Foto: Pixabay

Jak efektivně zvládat vztek?

Namísto toho, abyste své emoce potili v posilovně, zkuste je nejprve zpracovat. Tady jsou některé způsoby, jak na to:

  1. Dechová cvičení: Zklidnění pomocí hluboké dýchání sníží srdeční tep a napětí.
  2. Zapisování emocí: Psaní deníku může pomoci identifikovat příčinu vašich pocitů
  3. Rozhovor s blízkými: Sdílení svých emocí s důvěryhodnou osobou může poskytnout nový pohled na situaci.
  4. Mindfulness nebo meditace: Pomáhají vrátit mysl do přítomného okamžiku a snížit stres.

Fyzická aktivita je skvělým nástrojem pro zlepšení duševního zdraví, pokud se součástí vyváženého přístupu k emocím.

Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30677536/, https://www.researchgate.net/publication/332902331_Exercise_and_its_Impact_on_Anger_Management_Mini_Review

Náhledové foto: Pixabay