Cviky na bederní páteř
Bolesti zad jsou velmi nepříjemné a patří mezi nejčastější, se kterými lidé navštěvují ordinace lékařů. Mezi velmi problematickou oblast pak patří bederní páteř, která je velmi zatěžovaná. Jaké jsou příčiny bolesti bederní páteře, jaká je prevence a vhodné cviky, to vše si můžete přečíst právě zde.
Bolesti bederní páteře – příčiny
Příčinou bolesti starších osob bývá většinou degenerace meziobratlových plotének. U mladších lidí jsou nejčastěji příčinou bolestí bederní páteře svalové dysbalance. Jde v podstatě o to, že některé zádové svaly jsou přetěžované, jiné naopak ne, tedy ochabují. Některé skupiny svalů jsou přetěžovány vlivem špatného držení těla, chybnými pohyby a samozřejmě nadváhou, tu je nutné taktéž zmínit. Další příčinou může být těžká manuální práce, kloubní blokády mezi obratli, prudké pohyby, zvedání těžkých břemen, výhřez ploténky. Nesmíme opomenout také fakt, že bolest beder může signalizovat také onemocnění některého z vnitřních orgánů.
Prevence bolesti bederní páteře
Jedinou účinnou prevencí na bolest bederní páteře je pravidelné cvičení. Přestaňte se vymlouvat na nedostatek času, protože 2 x denně alespoň 10 minut si snad najde každý z vás. Čím více budete cvičit, tím rychleji se vaše záda dají do pořádku. Velmi důležité je, abyste cviky prováděli správně, jinak nebudou mít správný účinek. Cviky provádějte tahem, nikoliv švihem. Nespěchejte, vše je nutné dělat pomalu. Velmi důležité je také dýchání. V žádném případě dech nezadržujte. Při pohybech prováděných směrem od těla se nadechujte, směrem k tělu vydechujte. Každý cvik je dobré zopakovat 5 až 10 krát. Musíte samozřejmě také odstranit špatné držení těla a naučit se správně sedět.
Cviky na bederní páteř
Cvičit začněte již po probuzení, kdy se lehce protáhněte. Lehněte si na záda a střídavě protahujte protilehlé končetiny, přičemž myslete na to, abyste se neprohýbali v bedrech. V krajní poloze vydržte 5 vteřin, vše zopakujeme 3 – 5x na obě strany. Během dne můžete zařadit i některé další cviky. Lehněte si na záda, pokrčte obě dolní končetiny a přitlačujte bedra k podložce. Opět vleže s pokrčenými a mírně roznoženými koleny provádějte pozvolné překlápění končetin z jedné na druhou stranu, přičemž hlavu točte na opačnou stranu. Vleže pokrčte končetiny, chyťte se oběma rukama za kolena a s nádechem tlačte ruce a kolena proti sobě, s výdechem se uvolněte a kolena přitiskněte co nejblíže k hrudníku. I další cvik, který se provádí vleže, je velmi účinný. Pokrčte dolními končetiny a zpevněte břišní a hýžďové svaly. Pomalu, tedy obratel po obratli zvedejte pánev nad podložku tak, aby byl trup v rovině se stehny. Chvíli v této poloze setrvejte, poté se opět velmi pomalu vraťte do výchozí polohy. Toto byla jen malá ukázka cviků, které na bederní páteř opravdu pomáhají. Doporučit vám ještě můžeme i cvičení podle Mojžíšové.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.