Datum spotřeby a minimální trvanlivost: Zapamatujte si rozdíl jednou provždy a naučte se ušetřit
Potraviny v obchodech jsou čím dál dražší, a tak stále častěji koukáme po levnějších potravinách a využíváme kdejakou slevu. Kromě akcí obchody také nabízejí slevy na zboží po minimální trvanlivosti nebo těsně před datem spotřeby. Mezi těmito pojmy je zásadní rozdíl, který mnozí nechápou správně nebo jej zaměňují. Díky tomu zbytečně mnoho potravin skončí v koši. Pojďme si tyto dva pojmy rozebrat blíže.
Datum spotřeby
Na obalech je častěji označeno pojmem „Spotřebujte do“. Datum pak označuje, do kdy má výrobek zaručenu kvalitu a nezávadnost. Datem spotřeby se označují rychle se kazící výrobky, jako je maso, ryby, mléčné výrobky, majonézy, lahůdky, zákusky a podobně. Toto datum platí pouze za dodržení vhodných skladovacích podmínek, leckdy bývá přesně vyznačena teplota. Mezi skladovací podmínky se počítá i přeprava těchto potravin, například v letních teplých dnech se je vyplatí převážet v chladících boxech nebo taškách a i v obchodě kontrolujte, zda jsou správně skladovány. Akční produkty bývají leckdy naskládány mimo chladící box.
Výrobky označené „Spotřebujte do“ byste po datu spotřeby neměli konzumovat, protože mohou být zdravotně závadné. Jejich požití může způsobit zažívací potíže nebo dokonce otravu jídlem a to vlivem škodlivých bakterií, které se v nich stačily pomnožit, nebo jiných látek vzniklých rozkladem.
Foto: Pixabay
Potraviny s určeným datem spotřeby mohou obchody prodávat jen do tohoto data, prodej po něm je nepřípustný. Pokud v obchodě objevíte zlevněné výrobky s blízkým datem spotřeby, zvažte, jestli je stihnete včas spotřebovat. Maso lze po nákupu zamrazit, tím datum spotřeby prodloužíte. Jakmile je však rozmrazíte, ihned ho spotřebujte. Také často kontrolujte zásoby v lednici, abyste na některé výrobky nezapomněli a nemuseli je vyhodit.
Minimální trvanlivost
Datum minimální trvanlivosti značí, do kdy výrobce garantuje nezměněnou kvalitu výrobku v případě správného skladování. Toto datum ale neznamená, že potraviny po něm nelze konzumovat. Mohou částečně ztratit chuť, vůni nebo barvu či pozměnit strukturu, pokud jste je ale uskladnili dle doporučení na obalu a ten je neporušený, nevyhazujte je hned do koše. Nejprve zapojte smysly, pokud potravina voní a chutná dobře, můžete ji bez obav sníst. Po otevření obalu byste ji však měli urychleně spotřebovat.
Datem minimální trvanlivosti se označují většinou výrobky sušené, mražené nebo konzervované, například těstoviny, mouka, káva, čaj, sušené ovoce, různé konzervy a kompoty. Obchody je po tomto datu smějí prodávat s upozorněním.
Výrobky bez označení
Do této kategorie patří například žvýkačky, lihoviny, víno nebo ocet či sůl. Patří sem i čerstvé pekařské výrobky nebo nebalené ovoce a zelenina.
Zdroje: https://itesco.cz/hello/clanek/rozdil-mezi-datem-spotreby-a-minimalni-trvanlivosti/17291/, https://www.dtest.cz/clanek-7231/dtest-snist-nebo-vyhodit-prosle-potraviny, https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/datum-spotreby-a-minimalni-trvanlivost/
Náhledové foto: Pixabay
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.