Dávají klíšťata přednost nižší nebo vyšší vlhkosti? Jak přežívají zimu

Klíště, babazióza

Teplota není jediným faktorem, který ovlivňuje, jak jsou klíšťata aktivní. Může za to také vlhkost vzduchu. Všeobecně se má za to, že klíšťata „útočí“, když je dostatečné teplo. To ale nemusí být pravda. Jejich činnost byla zaznamenána i při teplotách kolem 4 °C. I když nízké teploty snižují aktivitu klíšťat, rozhodně nezpůsobují jejich úhyn. Aby se klíšťata mohla pohybovat po zemi, potřebují, aby její teplota byla minimálně 7 °C.

Klíšťata a vlhkost

Důvodem, proč si obvykle můžeme vyrazit v chladnějších měsících do lesa a klíště nechytíme, je tedy vlhkost. Klíšťata upřednostňují prostředí s vysokou vlhkostí. Pokud je vlhkost nízká, nedaří se jim dobře. V takových podmínkách dochází k vysušování klíšťat a jejich úhynu. Takže kombinace vysoké teploty a snížené vlhkosti je pro klíšťata smrtelná.

Klíště
Foto: Unsplash.com

Klíšťata v zimě

Klíšťata tedy přes zimu neumírají. Přežívají ji různými způsoby –  v závislosti na jejich druhu a fázi životního cyklu. Některá přecházejí do fáze zimního spánku, jiná zimu přečkají v kožichu svého hostitele. Klíšťata se často schovávají v podestýlce lesa – tedy ve spadaných listech, větvičkách, zemině apod. Když napadne sníh, klíšťatům to nikterak nevadí. Z jejich hlediska se jedná jen o další izolační vrstvu, která jim zajistí bezpečné podmínky pro přežití.

Aktivita klíšťat v zimě

V České republice je málo běžné, že si v zimě při pobytu v lese či na jiných oblíbených místech, kde se klíšťata obvykle zdržují, přinesete klíště. Pravdou ale je, že jakmile půda dosáhne teploty více než 7 °C, klíšťata mohou vyrazit na „lov“. A pravdou je, že dospělí jedinci některých druhů skutečně vyráží hledat svého hostitele. Proto bychom si na klíšťata měli dávat pozor, i když je venku stále chladno.

Klíšťata neskáčou, ale vyčkávají

Někteří lidé mají strach, že se klíště, zavěšené například na stéblu trávy, může odrazit a skočit na svého hostitele. Není to ale pravda. Klíšťata skákat neumí, avšak zavěšeni za zadní nohy čekají, až k nim hostitel sám přijde. Některá klíšťata jsou schopna využít statickou elektřinu, která vzniká třením. Ta je může „posunout vzduchem“ na hostitele. Nicméně klíšťata skutečně nejsou uzpůsobená ke skoku.

Protein proti zmrznutí

Klíšťata obsahují protein proti zmrznutí, což vedlo vědce k tomu, aby jej lépe prozkoumali a zjistili, jaký užitek by z toho mohl mít člověk. Jedna studie prokázala, že tento protein může pomoci ochránit myši před omrzlinami. Pokusy na člověku se nekonaly, takže s naprostou určitostí nemůžeme tvrdit, že tento protein, které tělo savců nevyrábí, může ochránit před omrzlinami i člověka.

Zdroje info:

https://tickcontrol.com/blog/how-humidity-impacts-tick-numbers-and-diseases/

https://www.terminix.com/ticks/behavior/what-happens-to-ticks-in-the-winter/

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0116562

Foto: Unsplash