Dechová cvičení, která mohou pomoci v léčbě covid-19
Jak je všeobecně známé, koronavirus SARS-CoV-2, jinak zvaný také jako covid-19, napadá především horní a dolní cesty dýchací. Mnoho z těch, kteří ho chytili, onemocněli zápalem plic, který zanechal za sebou nepříjemné stopy v podobě dýchacích potíží, dušnosti. Existují dechová cvičení, jež pomáhají zefektivnit práci plic, a tím také snížit dopad covid-19.
Jaké jsou výhody dechových cvičení
Dechová cvičení formou pomalého dýchání bývají mimo jiné také součástí jógy nebo meditací. Pomáhají totiž zklidnit organismus, předcházet úzkostem i depresím nebo minimalizovat hněv. Obvykle v nich hraje hlavní roli parasympatický nervový systém, který se tímto dýcháním aktivuje. Na snížení míry stresu má ale pozitivní vliv také tzv. brániční dýchání.
Foto: Pixabay
V čem pomohou dechová cvičení
V souvislosti s covid-19 většinou hovoříme o pneumonii, tedy zánětu plic, jehož průběh zhoršuje chronická obstrukční plicní nemoc i astma. Dechová cvičení na bázi hlubokého nádechu pomáhají čistit plíce a posilovat funkci bránice jako hlavního dýchacího svalu. Protože díky cvičení se do plic dostane více kyslíku, zvětšuje se jejich kapacita, s čím souvisí i lepší okysličení krve.
Jak se dechová cvičení provádí
Základem pro cvičení s dechem je klidné prostředí, ve kterém vás nic a nikdo nebude rušit. Pohodlně se usadíte, zavřete oči a plně se soustředíte na svůj dech. Princip je takový, že se velmi pomalu nadechujete nosem a opět pomalu vydechujete ústy (asi po dobu 3 až 4 sekund). Klidně můžete dobu nadechování a vydechování prodloužit, je-li vám to příjemné a zvládnete to. Stačí opakovat 5krát. Při zápalu plic se doporučuje dýchat co nejhlouběji do břicha a vzduch vydechovat jen malým otvorem mezi sevřenými rty. Toto dýchání by mělo plicím ulevit a uvolnit hlen.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/breathing-exercises-for-covid#how-it-works
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.