Dehydratace organismu: problém, kterému se vyplatí vyhnout
Dehydratace je problém, který vzniká v důsledku nadměrné ztráty vody v organismu (ztráta vody je vyšší, než její příjem). Ta je spojena také se snížením množství elektrolytů, což může být velmi nebezpečné. Dehydratace je typická pro letní období, ale také jako následek nejrůznějších onemocnění (spojených zejména s průjmem a zvracením). Hydratace organismu je velmi důležité pro správné fungování organismu – pro trávení, vylučování, normální hladinu krevního tlaku atd.
Typy dehydratace
Dehydratace nevzniká ze dne na den, ale jedná se o stav, který vzniká delší dobu. První příznaky je možné identifikovat, když je deficit vody v těle 2 %. Existují celkem tři typy dehydratace:
- Hypertonická: ztráta vody je větší ve vztahu k elektrolytům.
- Hypotonická: převažuje ztráta elektrolytů.
- Izotonická: ztráta vody i elektrolytů je stejná.
Rizikové skupiny
Existují lidé, kteří jsou dehydratací ohroženi více, než jiní. Malé děti například ztrácí vodu v těle rychleji, než dospělí. Děti by proto měli mít neustále přístup k nápojům, měli by pít nejen, když pocítí žízeň (to ostatně platí i u dospělých). Také senioři jsou dehydratací ohroženi více. U nich je ovlivněna účinnost některých orgánů v rámci stárnutí, což přispívá ke snižování množství vody v těle. Navíc některé léky, které senioři užívají, mohou vést ke zvýšené ztrátě vody. Ohroženi jsou také pacienti s diabetem či gastrointestinálními problémy, lidé, kteří jsou příliš dlouho na slunci nebo pijí větší množství kávy či alkoholu.
Foto: Pixabay
Příznaky dehydratace
Mezi hlavní příznaky patří extrémní žízeň, horečka, pomalejší reakce, pomalejší myšlenkové procesy, ztráta elasticity kůže, snížení napětí oční bulvy, záchvaty, pokles krevního tlaku (zejména při vstávání), ztráta vědomí. U kojenců lze dehydrataci poznat podle propadlé fontanely, pláče bez slz, suchých rtů. I v případě, že se jedná o čistě kojené děti, je v tomto případě nutné podat dítěti vodu navíc – nejlépe neslazenou kojeneckou vodu.
Léčba dehydratace
V první řadě je zapotřebí hydratovat organismus a zamezit další ztrátě vody z těla. Zaměřit bychom se měli ale nejenom na doplnění vody, ale také elektrolytů. Tekutiny s elektrolyty doplňujeme spíše pozvolna, než náhlým zvýšením. Pijte čistou vodu nebo neslazené bylinkové čaje (jako je šalvějový, mátový, heřmánkový, koriandrový nebo brutnákový) obohacené o speciální rehydratační přípravky, které můžete zakoupit v lékárně.
Zdroj: https://www.cefarm24.pl/czytelnia/profilaktyka/odwodnienie-organizmu-jak-zapobiegac-i-leczyc/
Foto: Pixabay