Demence: tipy, jak se jí můžete ve stáří vyhnout
Demence se v současné době týká asi 24 milionů lidí po celém světě. Vědci pojmenovali rizikové faktory vzniku tohoto onemocnění. Jejich cílem je pokud možno snížit počet postižených osob. Pokud se totiž zaměříte na rizikové faktory, které je možné odstranit (a odstraníte je), pak tím snižujeme pravděpodobnost toho, že ve stáří budete dementní.
Rizikové faktory demence
Mezi dvanáct rizikových faktorů demence patří: nízké vzdělání, vysoký krevní tlak, sluchové postižení, obezita, konzumace alkoholu, traumatické zranění mozku, kouření, deprese, málo fyzické aktivity, diabetes, nízký sociální kontakt a znečištění ovzduší. Jak je vám asi jasné, ne všech rizikových faktorů se můžete zbavit. Některé, jako je například vysoký krevní tlak, budou vyžadovat dlouhodobou snahu, která může vyústit ve změnu životního stylu.
Foto: Pixabay
Odvraťte demenci
Jednoduše bychom mohli říci, že když chceme odvrátit demenci, měli bychom odstranit rizikové faktory. Ne vždy je to ale možné a ne vždy víme, jak na to. Zde je soubor obecných doporučení, která vědci navrhují pro odvrácení demence:
- Stravujte se zdravě: zdravý jídelníček totiž může pomoci udržet krevní tlak pod kontrolou.
- Dodržujte pravidla spánkové hygieny: choďte spát ve stejnou dobu, do vyvětrané a zatemnělé místnosti, aspoň hodinu před spaním se vyhýbejte jakýmkoli obrazovkám, před spaním dělejte stejnou činnost (čtěte si, koupejte se apod.).
- Zvyšte množství pohybu: dostatek pohybu vede k celkově zdravějšímu organismu. Současně ale také přispívá k odstranění jednoho z rizikových faktorů, kterým je vysoký krevní tlak.
- Vyhýbejte se alkoholu: vědci uvádí, že více než 5 až 6 půllitrů piva nebo 9 až 10 sklenic vína za týden je spojeno se zvýšením rizika demence.
- Nekuřte a vyhýbejte se i pasivnímu kouření.
- Scházejte se s přáteli. Odstraníte tak hned dva rizikové faktory, nízký sociální kontakt a také úzkosti a deprese. Pobyt mezi lidmi, které máme rádi, nás nabíjí pozitivní energií.
- Pokuste se vyhýbat znečištěnému ovzduší (pokud máte možnost trávit víkendy na chatě, udělejte to).
- Chraňte svou hlavu: pokud to vaše zaměstnání vyžaduje, noste helmu. Tu si nasazujte také při jízdě na kole, in-linech nebo lyžích (a dalších sportech). Můžete tak předejít traumatickým poraněním mozku a v některých případech si dokonce zachránit život.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6700648/
https://www.mindbodygreen.com/articles/12-modifiable-dementia-risk-factors-how-to-address-them
Foto: Pixabay