Denní příjem cholesterolu: Jaká je zdravá hranice?
Snaha o udržení zdravého životního stylu může být frustrující, když se stravovací doporučení neustále mění. Ve skutečnosti je to však dobře. Lékařství se neustále vyvíjí. S tím, jak se zdravotníci stávají informovanějšími, mohou veřejnosti poskytovat aktuální informace, které lidem pomáhají řídit jejich zdraví. Jedním z vyvíjejících se témat je cholesterol ve stravě.
Výživová doporučení
I když není stanovena horní hranice, cílem je stále co nejvíce snížit hladinu cholesterolu. Není to však proto, že by cholesterol sám o sobě byl nebezpečný. Je to proto, že potraviny s vysokým obsahem cholesterolu obsahují také vysoké množství nasycených mastných kyselin. Nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a riziko srdečních onemocnění více než cholesterol ve stravě.
Místo sledování příjmu cholesterolu většina lékařů doporučuje přijmout dietu zdravou pro srdce. Bylo prokázáno, že středomořská dieta a dieta DASH zlepšují zdraví srdce. Obě diety mají nízký obsah cukru a soli a jsou bohaté na živiny, jako jsou:
- zelenina a ovoce ořechy
- semena a luštěniny
- celozrnné obiloviny
Podmínky ovlivňující bezpečné množství cholesterolu
Snížení nasycených mastných kyselin a cholesterolu ve stravě může být ještě důležitější. Například v případě vysokého cholesterolu může zdravější výběr: snížit „špatný“ cholesterol a zvýšit „dobrý“ cholesterol. Bohužel cholesterol zvyšuje riziko srdečních onemocnění u osob s familiární hyperlipidémií a diabetem 2. typu.
V závislosti na hladině cholesterolu v krvi vám lékař může doporučit konkrétní cílové hodnoty příjmu cholesterolu. Lékař vám může navrhnout další strategie, jako jsou léky na snížení cholesterolu, cvičení, snížení konzumace alkoholu, zanechání kouření, snížení stresu a regulace hmotnosti. Mezi potraviny s vysokým obsahem cholesterolu a nízkým obsahem nasycených tuků patří:
- maso z orgánů (například játra)
- korýši a měkkýši
Kdy si o cholesterolu promluvit s odborníkem
Odborníci doporučují nechat si udělat test na cholesterol od 20 let věku. Pokud jste si ještě nikdy nenechali cholesterol vyšetřit, zeptejte se lékaře při příští návštěvě. Po testu vám lékař vysvětlí výsledky a v případě vysokých hodnot i možnosti léčby. Cholesterol se časem hromadí v tepnách. Čím dříve začnete řešit riziko srdečního onemocnění, tím rychleji se zbavíte začínajících problémů!
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10934381/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022316622102646
Náhledové foto: Pixabay