Depresi rozchodíš aneb jaké další mýty se o ní tradují
Smutek v duši, nerozhodnost, špatný spánek, výčitky svědomí nebo strach z budoucnosti. To jsou některé symptomy, jež mohou ukazovat na to, že člověk trpí depresí. Jak by měl proti ní bojovat a co nejvíce pomáhá?
Deprese jako nemoc
Vstát z postele a pustit se do každodenních činností činí depresivnímu člověku velké těžkosti, Není lenoch, je jen nemocný. Jeho duše trpí, protože není schopná prožívat potěšení. Patologický smutek a beznaděj ovládne celý jeho život. Objevit se může také zhoršená pozornost, malá sebedůvěra, ale někdy také agrese. Dotyčný postižený depresí může být tichý, málomluvný a na své okolí působí unaveným dojmem.
Přestože je psychicky nemocný, dostává se mu často rady, aby se vzchopil, že to všechno přejde, když se pustí zase do práce. Ale v tom je kámen úrazu, protože jakákoliv činnost je pro depresivního člověka obvykle nad jeho síly. Je to, jako byste někomu se zlomenou nohou radili, aby ji rozchodil, že se mu tak spraví.
Foto: Pixabay
Proč deprese vzniká
Důvodem pro vznik deprese může být reakce na stresovou událost – úmrtí v rodině či ztráta zaměstnání jsou velmi psychicky náročnými situacemi, se kterými se není lehko vyrovnat. Často však deprese vzniká kvůli poruše chemie mozku, a to v nervovém přenašeči dopaminu.
Mýty spojené s léčbou deprese
Člověku, který depresí trpí, opravdu nepomůže rozptýlení, které jiní považují za veselé. Deprese totiž není špatná nálada, ale je to nemocný stav duše. Bohužel mezi lidmi se traduje, že léky, které depresi léčí, jsou návykové. Z tohoto důvodu je pak mnozí odmítají brát. Pravda to však není, a to zvláště u antidepresiv typu SSRI, která jsou velmi účinná a nenávyková. Nezaberou však hned, s čímž je nutné počítat. Trvá až několik týdnů, než začnou v organismu působit.
Zdroj info: wikipedie.cz
Náhledové foto:
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.