Desinfekce respirátorů: Lze je používat víckrát

Respirátor

Poté, co byly roušky nahrazeny respirátory, již spoustu lidí jistě napadlo – dá se respirátor nosit opakovaně? Jak dlouho ho můžu mít nasazený? Jak dlouho mě ochrání? Pravdou je, že respirátor je určený na jednorázové použití. Pokud však víte, jak je správně desinfikovat, můžete jejich životnost prodloužit. To se může hodit, pokud nastane případ nouze (například nejsme schopni si zajistit respirátor nový – z důvodu nedostatku).

Bude respirátor jako nový?

Díky níže uvedeným metodám, respirátor vydesinfikujete, aniž byste příliš ohrozili jejich funkčnost. S každou další desinfekcí se ale účinnost respirátoru o něco málo snižuje. Odborníci nedoporučují desinfikovat jeden respirátor víckrát, než desetkrát. To pak ztratí příliš mnoho filtračních schopností, a proto je lepší jej vyhodit.

Pasterace

Pod tímto pojmem si můžeme představit poměrně jednoduchý proces: troubu rozehřejte na 60 až 70 °C a vložte do ní respirátor. Nechte ji tam na dobu několika desítek minut. Právě 60 °C je minimální teplota, kterou potřebujete nastavit, aby ji vir nepřežil.

Mikrovlnná trouba

Desinfekce mikrovlnnou troubou může být poněkud ošidná, protože zde existuje riziko vzplanutí respirátoru. Na druhou stranu je to velice vhodná metoda, prodávají se dokonce i sterilizátory do mikrovlnné trouby. Nemusíte do nich investovat, protože si vystačíte v podstatě s jakoukoli nekovovou nádobou, do které respirátor vložíte. Zbavte respirátor všech kovových částí a navlhčete jej (například rozprašovačem s vodou). Zapněte mikrovlnnou troubu na 3 až 5 minut. Od mikrovlnné trouby neodcházejte a kontrolujte celý proces.

Rouška

Respirátor: Foto Pixabay

Využití UV záření

Pokud vlastníte UV lampu, máte pro ni další způsob použití: desinfekce respirátoru! Postačí respirátor osvítit z každé strany po dobu tří minut. Tato metoda je tedy velmi rychlá. Avšak ne každému se chce investovat do UV lampy.

Chemické ošetření

Na svůj respirátor můžete použít taktéž alkoholovou desinfekci. Funguje to velmi dobře, a je to taktéž poměrně rychlé. Nicméně se jedná o nejméně šetrné desinfikování: respirátor ztrácí více filtračních schopností.

Vyvařování

Jedná se o nejstarší způsob sterilizace, nicméně nejdostupnější a nejjednodušší.

Zdroj: fjfi.cvut.cz/cz/26-cz/aktuality/7376-nouzova-sterilizace-nejen-respiratoru?fbclid=IwAR1wehoQIdEegX2Z5MU0RNau0VnJxCKkqRHbG6qGKq05Ke0ASZXePxq_7JA

Respirátor: Náhledové foto Pixabay