Dieta při průjmovém onemocnění

Průjem

Průjmová onemocnění jsou neskutečně nepříjemná, obtěžující, a to nejenom v letním období, kdy se dopouštíme značného množství dietních chyb. Z drtivé většiny za těmito obtížemi stojí bakterie Escherichia coli anebo salmonela či další. Mezi nejrizikovější skupiny se řadí zejména cestovatelé, děti a lidé, kteří mají nedostatečnou hygienu. I proto se vyplatí podívat se, jakým způsobem je možné s průjmovými stavy zápasit. Boj je to většinou zcela nerovnoměrný a možná již předem na chvíli tak trochu prohraný. I tak se ale vyplatí něco dělat…

Domácí léčba

Vyšetření a konzultace s lékařem není pokaždé nezbytnou záležitostí. Často mají průjmy lehčí průběh, takže stačí je pouze přetrpět, popřípadě si vzít nějaký vhodný volně dostupný lék. Nejčastější babskou radou jak zastavit průjem je ordinování sušených plodů lesních borůvek, které mají tyto účinky. Jinak je vhodné Imodium proti průjmu anebo některé další léky, které jsou volně prodejné. Stačí pouze překonat ostych a zeptat se v lékárně.

Kdy je třeba vyšetření u lékaře

Některé stavy již ale vyžadují návštěvu odborníka, jelikož mohou vést k rapidnímu zhoršení zdravotního stavu konkrétního člověka. My se pokusíme tyto stavy shrnout do následujících odrážek přehledněji.

–          zcela vodnatý průjem trvající více než 3 dny

–          u lidí starších 70 let postačí trvání 1 den

–          krev či hleny ve stolici

–          stálé zvracení

–          problémy s močením

–          další nemoci typu diabetu a ledvinových chorob

Dieta při průjmech

Jestliže trpíte dlouhodoběji průjmy, rozhodně je zapotřebí začít s dietním režimem. Ten by měl mít přesně stanovená pravidla. Obecně se doporučuje maximální množství neslazených tekutin. Optimální jsou bylinné čaje. Jinak je třeba jíst suchary, později slepičí vývar uvařeny z libového masa. Následně na druhý den už se můžete pustit do mrkve banánů a dalšího ovoce.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.