Diogenův syndrom ničí jedince i jeho okolí
Slyšeli jste už někdy název Diogenův syndrom? Že ne? Určitě však znáte jeho ekvivalent, a to syndrom hromadění. Proč vědci pojmenovali toto duševní onemocnění po filozofovi, který žil velmi skromně a majetek rozhodně nehromadil, nevíme. Smutnou zprávou bohužel je, že se s tímto syndromem setkáváme čím dál častěji, hlavně u starších lidí.
Senioři mají problém
Diogenův syndrom se objevuje především u seniorů nad 60 let, ale také u lidí středního věku. Jeho podstatou je podle všeho obsedantně kompulzivní porucha. Takto nemocný jedinec úzkostlivě hromadí ve svém bytě různé věci do takové míry, že je často úplně zavalen předměty. Dalším příznakem může být deprese a izolovanost, výrazné zanedbávání hygieny, pokročilá demence, úzkosti a neurózy a jiné. Syndrom mohou spustit také jiná psychická onemocnění, jako například paranoia a schizofrenie nebo traumatické události.
Člověk postižený Diogenovým syndromem však nemusí hromadit jen věci. Často dochází také k hromadění zvířat. S tímto fenoménem se lékaři setkávají především u žen, které mají tendenci brát si domů množství koček nebo psů. Zvířata se poté mezi sebou nekontrolovatelně množí a zanechávají po sobě špínu a výkaly, což samozřejmě obtěžuje okolí a přináší zdravotní rizika.
Jak s ním bojovat?
Dostat takto nemocného člověka k lékaři je velice obtížný úkol. Dotyčný si vůbec nepřipouští, že dělá něco špatně a přijde si naprosto v pořádku. Při pokusu odvést jej se často dotyčný projevuje agresivně nebo úzkostně. Pokud se vám povede přivést nemocného k lékaři, následuje léčba na psychiatrickém oddělení a vhodně zvolená medikace.
Hromadění versus nepořádek
Závěrem je třeba říct, že hromadění majetku je v určité míře vlastní všem lidem. Nesmí však překročit únosnou mez a zcela ovládnout člověku život. Také je vhodné rozlišovat mezi obyčejným nepořádkem a nezdravým hromaděním. Nepořádek lze snadno uklidit (například za pomoci příbuzného, když senior není schopen uklízet sám), avšak chcete-li nemocnému vyhodit nahromaděné předměty, začne být úzkostlivý a velice brzy je nanosí opět zpátky.
Zdroj: http://www.cspsychiatr.cz/dwnld/CSP_2016_3_133_138.pdf
Nepořádek: náhledové foto Pixabay
Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.