Domácí mazlíčci: Jak poznat, že jsou napadeni parazity
Domácí mazlíčci nepřináší jenom radost, ale samozřejmě vyžadují i určitou péči. Pravidelné krmení, čištění, očkování, návštěvy u veterináře – to vše patří do života s domácím zvířetem. Nepříjemnou součástí jsou také paraziti. Ti se mohou vyskytnout zprvu velmi nepozorovaně, takže je důležité, zaměřit se na jejich přítomnost a utnout ji co nejdříve. Než se stihnou v kožichu vašeho mazlíčka rozmnožit. Jak ale poznat, že je vaše zvířátko napadeno, když ještě nevykazuje žádné známky nespokojenosti?
Ohroženější jsou zvířata, která chodí ven
Je samozřejmé, že zvířata budou šťastná, poskytnete-li jim dostatek času, který mohou trávit venku. Výsledkem je ale to, že takto jsou domácí mazlíčci vystaveni podmínkám, které doma v uklizeném interiéru nemáme. Jsou zde přítomni paraziti, kteří je mohou snadno napadnout. A nejedná se jen o ty běžné, jako jsou blechy nebo klíšťata, ale také o tasemnice, měchovce, škrkavky či lamblie střevní.
Jak se zvířata nakazí?
Existuje několik hlavních způsobů, kterými se vaše zvířata mohou nakazit. Tím prvním je to, že snědí vajíčka, larvy nebo nakažené maso (hlodavec nebo obojživelník). Na mrtvé živočichy běžně narazíte, když jdete na procházku se psem. Nakazit se ale mohou také ti mazlíčci, kteří rádi hodují z odpadkových košů či popelnice. Velmi nebezpečný kontakt je také s již infikovaným zvířetem, které je hostitelem parazitů. Bohužel, nakazit se mohou mazlíčci i od svých páníčků – například když je hladí infikovaný páníček nebo když si pes „pochutná“ na kontaminovaných botách svého páníčka.
Foto: Pixabay
Zdravotní rizika
Nakažená zvířata mohou mít problém s celým trávicím systémem, který není schopen správně zpracovávat živiny přijaté z potravy. To se samozřejmě projeví na celkovém zdravotním stavu zvířete – to je oslabené, jeho srst je matná, může dojít i k problémům s dýcháním. Infikované zvíře má navíc oslabenou imunitu, takže se snadno nakazí jinými chorobami. A to může ohrozit život hostitele.
Prvotní znaky nakažení parazity
Na úplném začátku jsou příznaky natolik obecné, že je můžete přisuzovat jenom únavě. S postupem času se ale stav zvířete nelepší. Spíše naopak. Příznaky u psů i koček jsou podobné: obvykle je na prvním místě apatie: mazlíček nejeví zájem o hry, o jídlo, o svého páníčka. Dále pak musí velice často spát a samozřejmě přestávají žrát. Dalším znamením, že něco není v pořádku, je to, že se vám mazlíček vyhýbá – vyhledává různá zákoutí.
Vzhled mazlíčka
Když je někdo nemocný, tak se to samozřejmě projeví také na jeho vzhledu. Obvykle to poznáme nejdříve na srsti zvířete. Ta začne být matná, někdy také může vypadávat více, než je obvyklé. Na obnažených holých místech jsou na kůži červené skvrny. Někdy se mohou tvořit rány, které se obtížně hojí. Běžné jsou také ekzémy.
Jak zakročit?
Už když si všimnete prvotních příznaků, měli byste zpozornět. Je vhodné, vzít svého mazlíčka co nejdříve k veterináři. Teprve ten zvolí vhodný způsob léčby. Rozhodně se nepouštějte do „osvědčené“ léčby, kterou vám poradí jiný majitel. Můžete tím jen zvýšit utrpení svého mazlíčka.
Zdroj: https://porady.interia.pl/psy/news-jak-rozpoznac-pasozyty-u-psa-i-kota,nId,5043513
Foto: Pixabay