Domácí práce zabraňují demenci a posílí mozek
Hurá na jarní úklid. Konečně můžeme mýt nádobí nebo vysávat. I takto by mohly znít různé věty mnohých z nás. No, ve skutečnosti je to přesně opačně, nicméně podle nové studie kanadských vědců domácí práce stimulují mozkovou aktivitu a jsou výbornou prevencí rozvoje demence. Už dříve se vědělo, že fyzická aktivita má pozitivní vliv na mozek, nicméně o domácích pracích se toho příliš neřeklo. Přitom jsou na tom stejně. Tedy dle slov Noaha Koblinského z Rotman Research Institute v Torontu, jež poskytl deníku Daily Mail.
Zapřáhněte dědečka do hlídání dětí
Ne každý bude samozřejmě ochotný, nicméně ve finále pomůže sám sobě. Nejvíce mozku ovšem poslouží zcela obyčejné domácí práce. Stačí jít do dílny a něco kutit, případně vyrazit na zahrádku. Ač se to nezdá, lidé takto prospějí nejen své fyzické kondici, ale také mentálnímu zdraví, jež je velmi důležité.
Výsledky byly zajímavé
Předmětem výzkumu byla skupina celkem 66 lidí, jejichž věk se pohyboval od 65 do 85 let. Všichni navštívili celkem třikrát nemocnici nacházející se v Baycrest v Torontu. Tady došlo k vyšetření jednotlivých účastníků výzkumu a strukturálně se zobrazil jejich mozek s tím, že se hodnotily kognitivní funkce těchto lidí. Konkrétně se jednalo o:
- paměť,
- koncentraci,
- schopnosti udržet pozornost,
- řečové funkce,
- rychlost myšlení a schopnosti pochopení informací.
Samotných účastníků se pochopitelně také vědci dotazovali na množství času stráveného při vykonávání domácích prací.
Zametání: Foto Pixabay
Hipokamp a čelní lalok v hlavních rolích
U těch, kteří vykonávali domácí práce, zjistili vědci mnohem větší objem mozku. Bylo přitom jedno, jaké z činností se věnovali. Vše pozorovali vědci hlavně na části mozku důležité pro paměť a učení, jež se nazývá hipocamp, a na čelním laloku odpovědném za poznávací funkce.
Proč právě domácí práce?
Nejen proto že jsou do jisté míry fyzicky náročné. Plánování, organizace a další činnosti mozek rozhodně trénují. Jinak je také třeba konstatovat, že kdo trávil den prací, nevěnoval se některým aktivitám, které zdraví rozhodně neprospívají. Jinak vědci také poukázali na fakt, že Alzheimerova choroba je z hlediska léčby velmi nákladná. Demencí trpí zhruba 50 milionů lidí, přičemž každý rok je diagnostikováno okolo 10 milionů nových případů. Zdroje info: https://www.baycrest.org/Baycrest/Research-Innovation/Research-Themes/Alzheimer-s-Related-Dementias
https://www.idnes.cz/hobby/domov/uklid-a-domaci-prace-zahrada-prevence-alzheimer-demence.A210427_003859_hobby-domov_mce
Vysávání: Náhledové foto Pixabay
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.