Domácí receptury od našich dědečků a babiček
Byly zaznamenány četné receptury, které nezatěžují organismus a mohou však nabídnout pomoc při četných problémech a rozhodně neztratily svůj význam ani v dnešní bouřlivé době. V praxi se jedná o výjimečně jednoduché a snadno dostupné recepty.
Domácí bylinné oleje
Nejznámější jsou mátový, levandulový, třezalkový, koprový, tymiánový, citronový a rozmarýnový olej. Esenciální rostlinné silice jsou rozpustné v oleji – nejčastěji se používá olivový nebo slunečnicový olej. Připravují se z 1 litru oleje, do kterého se přidá trochu suchých bylin a nechá se 2-3 týdny na slunci louhovat. V tomto okamžiku se olej scedí a byliny se prolisují přes jemné síto. Oleje jsou ideální pro masáže, jako přísada do koupele nebo na mazání. V případě, že k oleji přidáte rozehřátý včelí nebo parafínový vosk, získáte ozdravnou mast.
Výroba vlastního kloktadla
Pro kloktání se nejvíce využívá šalvěj, máta a meduňka, a to vše napuštěné ve slunečnicovém oleji. Nabízejí pomoc při onemocnění dásní, vypadávání zubů a při zápachu úst.
Domácí pálenka a alkohol
Naše babičky v této oblasti předčily očekávání. Po zdravém a sytém jídle se na tyto pálenky spoléhaly nejvíce, jako na pomoc při trávení. Celá příprava je opravu velmi jednoduchá. Stačí trocha sušených bylinek ve směsi – nejčastěji meduňka, máta, měsíček, třezalka, trnka, arnika, rozmarýn, tymián, ždibec pelyňku – se využije na 1 litr extraktu, který se zalije 30 % hroznovou nebo žitnou pálenkou. Směs se nechá 3 týdny odstát na slunném místě. Poté se přecedí a nalije do skleněných lahví. Pro získání domácího alkoholu se elixír doplní cukrem povařeným ve vodě.
Zázračná vína
Měsíček lékařský, rozmarýn, bazalka, meduňka, pelyněk, šalvěj, levandule nebo heřmánek jsou pro tento recept nejlepší. Skromný svazek bylinek (téměř 30-40 g) vložíme do 1 litru vína (bílého nebo červeného), nalijeme do keramické nebo skleněné láhve a postavíme do tmavé místnosti. Po týdnu vše scedíme a víno je připraveno a vydrží i několik dlouhých let.
Vymačkané šťávy z bylin
Využívají se jako léčebná kúra. Mezi nejoblíbenější patří šťáva z kopřiv. Pro jarní kůru se používá potočnice, sporýš, bedrník, anýz, chrastavec, ďáblík, skočec, lopuch, smetanka. Šťáva se připravuje smícháním a rozdrcením rostlin. V případě, že si vyrobíte obrovské množství je nejlepší chránit ho zmrazením. Rostlinné šťávy se ředí minerální vodou, jogurtem nebo kefírem, aby se daly pozřít!
Masti, zvláčňující přípravky a krémy
Ty se využívají zevně ke zklidnění bolestí. Využívají se čerstvé a sušené byliny. Suroviny se rozmělní a prosejí v tuku, mandlovém oleji nebo lanolinu.
Měsíček lékařský jako léčivá mast
Rozpusťte 200 g sádla v hrnci při nízké teplotě. Přidejte trochu květů měsíčku lékařského (sušeného), dobře promíchejte a nechte vychladnout. Po 24 hodinách směs ještě jednou roztavte a přeceďte přes plátno. Výrobek se v podstatě využívá hlavně k léčbě křečových žil, modřin a opruzenin.
Krásně vonící utěrky na nádobí
Do utěrky na nádobí zašijte mateřídoušku, rozmarýn nebo levanduli. V jakémkoli okamžiku, kdy přijdou do styku s horkým hrncem nebo jiným nádobím, vypustí svou vůni.
Zásuvkové sáčky
Zde využijte levanduli, mátu nebo okvětní lístky růží k naplnění malých látkových sáčků. Vložte je mezi oblečení, ubrusy a lůžkoviny. Chcete-li můžete pytlíčky zavěsit na ramínka.
Růženec
Nasekané rudé a růžové okvětní lístky růží vložte na pánev. Přelijte je vodou a nechte hodinu povařit, poté je nechte 24 hodin odpočívat. Celý proces opakujte 4krát. Plátky obalíte v hřebíčku, skořici a muškátovém oříšku a vše navlečete na nit a vysušte…
Zdroje info: ireceptar.cz, bylinna-zahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay