Dopamin je pro nás důležitý, ale i návykový
Dopamin je hormon zodpovědný za pocity uspokojení a inspirace k realizaci cílů v pravidelných cvičeních. V každém případě může hormon štěstí při nadměrné stimulaci skončit jako zdroj návyku a bezmyšlenkovitého chování. Potřeba dopaminu naopak přichází při únavě, neuváženém chování a při ztrátě motivace. Přemýšlíte, co všechno tato látka ovlivňuje a jak si zachovat potřebnou hladinu dopaminu?
Dopamin
Dopamin je chemická látka přítomná v lidském těle a zejména v mozku, kde hraje důležitou roli v rámci nástrojů radosti a kompenzace, ale také strachu a závislosti. Tento hormon je v některých případech nazýván chemickým poslem, protože je využíván nervovým systémem k přenosu zpráv mezi nervovými buňkami člověka.
Tento neurotransmiter pomáhá člověku se soustředit, snažit se realizovat cíle a najít zajímavé věci. Spolu s adrenalinem a noradrenalinem je jedním z většiny katecholaminů, což jsou hormony vytvářené orgány nadledvinek. Je však vypouštěn hypotalamem v mozku.
Jaké jsou účinky dopaminu?
Dopamin se v mozku vytváří ve dvou fázích. K jeho tvorbě je zapotřebí aminokyseliny zvané tyrosin, která se nejprve mění na aminokyselinu zvanou L-dopa a poté na dopamin. Jako neurotransmiter se dopamin vyplavuje zejména tehdy, když mozek očekává odměnu. Takže poté, co si nějakou činnost spojíte s potěšením, může i nedůležité očekávání stačit ke zvýšení dopaminu. Dopamin tak řídí následující funkce:
- nálada
- pozornost
- paměť
- učení
- motivaci
- chování a poznávání
- sexuální a jiné vzrušení
Dopamin se jako hormon uvolňuje do krevního oběhu, kde hraje spolu s adrenalinem a noradrenalinem malou roli v rámci adaptačního syndromu bojuj, nebo uteč. Kromě nervového systému ovlivňuje dopamin i další tělesné pochody:
- pohyb
- srdeční frekvence
- spánek
- funkce cév
- práce ledvin
- laktace při kojení
- kontrola nevolnosti a zvracení
- zpracování bolesti
- zvyšuje vylučování sodíku z těla
- snižuje tvorbu inzulínu ve slinivce břišní
- snižuje pohyb lymfocytů v imunitním systému
Jak poznat, že ho máme nedostatek?
Příznaky nedostatku dopaminu nebo snížené hladiny tohoto hormonu jsou nebezpečné a mohou se projevit hned několika způsoby:
- ztráta motivace
- únava
- nedostatečné soustředění
- citlivost na nepříjemné pocity
- zbrklé chování a mrzutost
- snížené sebevědomí
- potřeba potěšení z již příjemných setkání
- pocity bídy až sklíčenosti
- snížená sexuální touha
- problémy s odpočinkem
- třes rukou, ztuhlost pohybu, svalové záchvaty
- syndrom neklidných nohou
Jak si můžete navýšit dopamin?
Zvyšování hladiny dopaminu a možná léčba závisí na příčině jeho poklesu. Ať už je to jakkoli, je potřeba začlenit více fyzických aktivit, které obvykle zvyšují tvorbu dopaminu. Tímto způsobem může pomoci cvičení anebo obyčejná procházka. Také naladění se na hudbu, která může povzbudit tvorbu dopaminu v mozku, má svůj význam.
V každém případě mohou mít pozitivní vliv na zvyšování hladiny dopaminu i další příjemné aktivity, jako je četba, jóga, masáž, mazlení se s nějakým zvířetem atd. Změna stravování může také pomoci, zejména při snižování spotřeby nežádoucích tuků a zvýšit příjem potravin obsahujících tyrosin, jako je drůbež, mléčné výrobky, banány nebo avokádo.
Zdroje info: herbalus.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7911410/
Náhledové foto: Pixabay