Dřínky a jejich zázračné zdravotní účinky

Dřínky

Dřín obecný (Cornus mas) je dřevina, která náleží do čeledi Cornaceae. Svou domovinu má na jihovýchodě Asie a v jižní Evropě, dnes se dá ale bez problémů pěstovat také u nás. Lidé ji pěstují jako hraniční rostlinu (je vhodná pro vytvoření živého plotu), ale také proto, že na jaře nádherně kvete. Z těchto květů se v průběhu léta tvoří plody, které nazýváme dřínky. Ty dozrávají teprve na podzim, kdy získávají nádhernou červenou barvu. Využívají se také pro své zdravotní účinky.

Popis rostliny

Dřín obecný je rostlina, která dosahuje výšky 6 až 8 metrů a vyskytuje se na okrajích lesů, podél silnic a ve svazích. Dožívá se klidně i 300 let, takže pokud se rozhodnete rostlinu pěstovat, dobře si rozmyslete, kde bude mít stanoviště. Kůra dřínu má šedohnědou barvu, mladé výhonky jsou šedozelené a často i chlupaté. Listy mají zelenou barvu, která na podzim přechází do červené. Na zimu listy opadávají.

Dřínky

Foto: Pixabay

Květy a plody dřínu

Květy mají žlutou barvu a často se objevují ještě před samotnými listy. Po květech následují plody, které mají kulovitý až elipsovitý tvar. Jejich slupka je hladká a v době zralosti má sytě červenou barvu. To, že jsou připraveny ke sklizni, poznáte tak, že začnou opadávat (a často se do nich pouští i zvířata). Uvnitř každého plodu se nachází jedna pecka (dřínky řadíme mezi peckovice). Ačkoli mají kyselou chuť, jsou jedlé. Používají se ale spíše ještě k dalšímu zpracování, například na výrobu sirupů.

Dřínky posilují organismus

Dřínky patří mezi plody, které je vhodné používat při nejrůznějších onemocněních, protože obecně zlepšují stav lidského organismu. Pomáhají proto zlepšit stavy po nejrůznějších nemocech. Dřínky jsou obzvláště užitečné zejména při horečkách. Obsahují obrovské množství vitamínu C, takže mohou posloužit jako jeden ze zdrojů tohoto vitamínu. Používají se také při detoxikaci celého těla.

Zažívací ústrojí

Dřínky se často používají také na léčbu průjmů. Za tímto účelem je možné využít nejenom samotné plody, ale také květy rostliny. Obecně se užívají při střevních potížích. Konzumace těchto plodů také pomáhá ulevit sliznicím v gastrointestinálním traktu, očistit tělo od infekcí a také obnovit naše zdraví.

Zdraví ledvin a jater

Pokud budete dřínky (klidně i v podobě sirupu či šťávy) užívat pravidelně, můžete se těšit lepší funkci jater. Dřínky také napomáhají tvorbě moči, čímž zlepšují také funkce ledvin. Prospěšné jsou i pro vaše kardiovaskulární zdraví, které může být ovlivněno krevním tlakem. Dřínky totiž mají vlastnosti, díky kterým pomáhají snižovat vysoký krevní tlak.

Využití semen rostliny

Semena se používají k extrakci oleje – je ho ale obvykle jen velmi malé množství. Mnohem častěji se semena praží a melou na prášek. V takové formě se pak používají jako náhražka kávy.

Zdroj: https://www.healthbenefitstimes.com/cornelian-cherry/

Foto: Pixabay