Droždí může přinést mnohé zdravotní přínosy. Připravte z něj nápoj

Droždí

Droždí je běžnou přísadou zejména pro přípravu kynutého pečiva, ale také další produkty v kuchyni. Své uplatnění může najít i v jiných oblastech. Droždí tvoří jednobuněčné mikroorganismy, které spadají do říše hub. Jsou zdrojem cenných živin a minerálů (vitamín B, draslík, vápník, hořčík, zinek a fosfor). Díky tomu může droždí prospět vaší kráse. Je proto součástí mnohých domácích produktů péče o vlasy či pleť.

Droždí pro krásu

Droždí můžete použít hned z několika důvodů:

  • Zlepšuje stav pokožky, vlasů a nehtů (zinek a biotin). Ideální, pokud potřebujete pomocníka při lámavosti nehtů a problémům s pokožkou – zejména v dospívání.
  • Činnost nervového a trávicího systému (vitamín B12).
  • Podpora imunitního systému (vitamíny B, železo). Kromě toho mohou kvasnice pomoci při léčbě průjmu.
  • Redukce akné (vitamín E, kyselina listová, vitamín B6).
  • Zvyšování energie (vitamín B12). Nedostatek vitamínu B12 vede ke slabosti a únavě. Protože se tento vitamín většinou vyskytuje v živočišných produktech, je obzvláště důležitý pro vegany a vegetariány.
Kvasnice
Foto: Canva

Použití droždí

Některé internetové zdroje doporučují připravit si kvasnicový nápoj z čerstvého droždí (které běžně kupujeme ve formě kostky). Jeho cena je nízká, což je výhoda. Spočívá to v tom, že 30 g čerstvého droždí zalijete 250 ml vroucí vody. Vroucí voda by měla z aktivního droždí udělat neaktivní (nebude kynout). Pokud vám nápoj nechutná, můžete ho osladit medem. Tento nápoj byste měli užívat ráno ještě před jídlem, po dobu dvou měsíců. Vodu je možné nahradit mlékem.

Pozor na čerstvé droždí

Horká voda by měla zabít kvasinky, které tak nebudou ve vašich střevech kynout. Tato metoda ale není stoprocentní. Pokud zaznamenáte vedlejší účinky, jako je bolest břicha, nadýmání, bolest hlavy či dokonce alergická reakce, přestaňte s užíváním.

Lepší je lahůdkové droždí

Lahůdkové nebo také nutriční droždí je neaktivní droždí, které často používají vegani a vegetariáni jako náhražku vitamínu B12. „Neaktivní“ v názvu znamená to, že toto droždí nekvasí a tudíž nezpůsobuje plynatost, nadýmání a nenarušuje tak střevní mikroflóru. Pokud chcete získat výhody, které droždí má, raději než po kostce čerstvého droždí (které způsobuje kynutí), sáhněte po lahůdkovém. Vyrobit si z něj můžete nápoje, dipy, pomazánky, omáčky a jiné.

  • Některé značky mohou být obohaceny o další důležité vitamíny a minerály, což zvyšuje nutriční hodnotu přípravku.
  • Lahůdkové droždí má příjemnější chuť než to čerstvé. Je ořechová až sýrová.
  • Můžete ho přidat kamkoli (do těstovin, zeleniny, salátů, posypat na popcorn místo soli či másla, vmíchat do rizota, funguje také jako náhražka sýra u veganských pokrmů, do krémových polévek apod.).

Zdroje info:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323245

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257658/

Foto: Canva