Důsledný pitný režim – lepší paměť i zdraví
Stále všude posloucháme, že je dobré pít přes den dostatek tekutiny. Dostatek vody je určitě důležitý, ale ruku na srdce – stihnete za den vypít 2 – 3 litry tekutin? Nejlépe vody? Mnozí nepijí. Nestíhají, zapomenou a nebo nejsou zvyklí. Pravda však je ta, že pití vody v dostatečném množství více jak 2,5 litru denně zlepšuje stav celého našeho těla. V tomto smyslu jde o zázračnou tekutinu. Pojďte se podívat, co vše může dostatečný pitný režim ovlivnit a ve vašem těle zlepšit.
Více energie
Je pravdou, že tělo vody potřebuje. Vždyť všechny buňky ji obsahují. Pokud ji budete tedy tělu pravidelně dodávat, usnadníte mu množství procesů. Docílíte tak správné buněčné rovnováhy a buněčného zdraví. Při dehydratovaném stavu totiž buňky ztuhnout a brání například vylučování odpadních látek z těla. Ty pak mohou buňky poškozovat. Pravidelným přísunem vody tomu zabráníte. Takové poškození by totiž mělo následek ve formě spotřeby větší energie tělem. To by vás dělalo více unaveným. Již po jednom dni pravidelného přísunu vody máte pocit lepší koncentrace a většího množství energie. Pokud potřebujete tyto vlastnosti pro studium či zaměstnání – již nezanedbávejte příjem tekutin a pijte osm až deset sklenic denně.
Paměť
Další dobrou vlastností vody je její nezbytnost pro mozek a nervy. Všech y neurony a synapse (spojení těchto neuronů) potřebu a spotřebovává tekutiny. Dostatek pak ovlivňuje kvalitu přenosu vzruchů – tedy naši paměť a koncentraci, tedy soustředění. Studie stále častěji prokazují, že za špatnou koncentrací či výpadky paměti může v nejvíce případech právě dehydratace. Pokud se tedy cítíte v koncích s nějakým intelektuálním problémem a jeho řešením, vypijte sklenici vody a zamyslete se ještě jednou. Zní to až komicky jednoduše, ale výzkumy prokazují, že i jedna sklenice okamžitě dodá tělu potřebnou vláhu pro zvládnutí soustředění na určitý úkol.
Síla, rychlost a nemlsání
Jedním z vedlejších účinků správného dodržování pitného režimu je hubnutí. Pokud totiž pijeme 2 – 3 litry tekutin denně, chuť na sladké či jiné pochutiny klesá. Méně mlsáme a nepřibíráme. Dalším atributem, který se u nás zlepší, je síla. Při cvičení se později dostavuje fáze, kdy nás pohyb a svaly bolí. Také předcházíme vznikům křečí. To souvisí i s rychlostí. Při bězích přihází později fáze, kdy již nemůžeme. Výsledná rychlost běhu je tedy lepší.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.