Důvody efektivního fungování opatření v Německu
Nedávno se v médiích objevila zpráva o tom, že náš premiér shání volná lůžka v německých nemocnicích pro Karlovarský kraj. Ať už je to pravda, nebo ne, jedná se o velmi smutné a znepokojující sdělení. V každém případě je tristní hlavně fakt, že v mnohem větším a lidnatějším Německu mají méně nakažených, než je tomu u nás. Smutné, ale bohužel reálné. Jaké jsou příčiny tohoto našeho neúspěchu? Na to se zaměříme podrobněji v tomto článku, nejprve se ale podíváme na řeč čísel.
Náš rekord snad už nikoho neudivil
Zajímavá čísla se objevila z hlediska počtu nakažených a zemřelých v sobotu ráno. Minulý pátek se objevilo 8 618 nově nakažených. Jestliže by se takovýmito propočty měli řídit naši sousedé, bylo by na jejich počet obyvatel, tedy 83 milionů, nějakých 67 000 nových případů. Ve skutečnosti jich bylo ale jen 4721. Kde se tedy u nás udělala chyba?
Nové německá covidová superstar
Německo má také svého specialistu, kterým je virolog Christian Drosten. Jde ale zřejmě skutečně o člověka, který věcem rozumí. U nás to asi bylo trochu jinak… Drosten je ale mediální hvězdou spíše náhodou. Má svůj podcast na veřejnoprávní rozhlasové stanici Norddeutsche Rundfunk. ten si mimochodem samotní posluchači buď stáhli, nebo pustili 60milionkrát. Jinak ej tento muž viděn sem tam v televizní debatě. Internet je ho plný, ale ne jeho vlastní vinou a prohlášeními. U nás je to trochu jinak, velkohubá prohlášení má fakticky každý včetně těch povolaných-nepovolaných.
Prostě se dodržují pravidla
V Německu se zkrátka a dobře dodržují pravidla. Místní lidé si klidně raději několikrát denně vydesinfikují ruce a přeperou roušky než aby obětovali svoji svobodu a samozřejmě ekonomiku Německa. Roušku u sebe lidé mají prakticky neustále. Když přijdou k výdejnímu okénku, dokážou udržet dvoumetrové rozestupy. U nás je tlupa lidí namačkaná na krmítko a je jim jedno, že se mohou nakazit. Stejně tak si podáváme ruce, objímáme se a podobně. Jasně, jsme srdečnější než Němci, ale teď bychom si to odpustit mohli.
Obří pokuty
A kolik dáte v případě nenošení roušky? V Bavorsku úctyhodných 150 eur, tedy přes 4000 korun. To si člověk vše raději důkladně promyslí. Za nedodržení hygienického standardu ve firmách může stát požadovat až 25 000 eur. A to se ještě hovoří o tom, že by pokuta za nenošení roušky měla být vyšší, klidně i kolem 250 eur, v případě opakování přestupku 500 eur.
U nás se jen mluví a svaluje vina na druhé
My to bohužel máme trochu jinak. Když se novináři ptali premiéra, jestli neudělal chybu, popíral jakoukoli odpovědnost. Hovořil jen o tom, že má čisté svědomí. Za chyby mohou občané, kteří nedodržovali restrikce. Není tomu tak, byly doby, kdy žádná opatření v rámci volebního PR nebyla. někteří politici cestovali do zahraničí a premiér odmítl i test na koronavirus. Aktuální narychlo nakázaný balíček restrikcí je jakýmsi posledním zatažením za záchrannou brzdu. Tak uvidíme, jestli vyjde, snad ano…
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.