Džusy, smoothie a hubnutí: vlk v rouše beránčím
O džusech a smoothie obvykle přemýšlíme pozitivně. Když jsou vyrobeny z čerstvého ovoce, nesmí na nich být nic špatného, ne? Bohužel, ne vždy platí, že džusy a smoothie můžeme konzumovat i když hubneme. Džus vzniká vylisováním ovoce, pije se tedy ovocná šťáva. Smoothie si připravíme rozmixováním ovoce – často i se slupkou, takže jeho výživová hodnota je o něco vyšší. V čem spočívá jejich nebezpečí?
Příliš mnoho ovoce
Když pijeme džus na žízeň, jsme schopni ho vypít příliš velké množství – a to znamená příliš vysoký příjem kalorií najednou, který bohužel nezasytí na dlouhou dobu. Slupka ovoce totiž obvykle není součástí džusu, a právě v ní je obsaženo nejvíce vlákniny, které nám pomáhá cítit sytost po delší dobu. Také smoothie může v jedné sklenici obsahovat velké množství ovoce, které je sice bohaté na vlákniny a spoustu prospěšných vitamínů, avšak také na cukry.
Foto: Pixabay
Ovocné cukry
Pokud ovoce „pijeme“ ztrácíme přehled o tom, kolik ovoce jsme vlastně zkonzumovali. Obecně se uvádí, že tři porce ovoce jsou na den tak akorát (jednu porci si můžete představit jako jedno jablko nebo větší půlku banánu). Zejména do jednoho smoothie se toho vejde opravdu hodně. Pokud s tím máte zkušenosti a už jste si smoothie dělali, pak víte, že naplnit sklenici není tak snadné. Vleze se do ní rozhodně více, než tři porce ovoce.
Vysoká kalorická hodnota smoothie…
Smoothie, které je připravené pouze z ovoce může mít stejnou kalorickou hodnotu, jako malý oběd, a velké množství cukru. A to může být při hubnutí problém, obzvláště považujete-li smoothie za zdravou a lehkou svačinku. Ve smoothie se dá skrýt obrovské množství cukru a kalorií, které se tváří být prospěšné. Není to ale tak, jak se zdá. Navíc ovoce, když není v pevném stavu, nás zasytí méně, než kdybychom je jedli vcelku.
… a džusů
U džusů je ještě snadnější přijmout najednou velké množství kalorií. Problém spočívá v tom, že džusy jsou jenom nápoje, nelze je považovat za svačinku. Vypít jich obrovské množství není žádný problém. Jejich nevýhodou oproti smoothie je to, že neobsahují téměř žádnou vlákninu (nebo jen velmi malé množství). Z ovoce tak přijímáte pouze to, čeho se při dietě chcete vyhnout – cukry. Džus nás tedy nezasytí, obsahuje velké množství kalorií (klidně jako velký oběd) a k tomu obrovské množství cukru.
Jak džus a smoothie používat?
Obojí můžete použít jako rychlý zdroj energie, když například nestíháte sníst svačinu. Pokud si smoothie připravujete sami, rozmixujte maximálně dva kousky ovoce. Přidat můžete mléčný výrobek (bílý jogurt řeckého typu, sójové či oříškové mléko) a popřípadě oříšky (hlídejte si jejich množství). Nic nezkazíte, když do smoothie přidáte také nějakou zeleninu.
Zdroj:
https://aktin.cz/proc-jsou-dzusy-a-smoothies-tajnou-prekazkou-v-hubnuti-jak-vybrat-ty-kvalitni
Foto: Pixabay