Efektivní prevence proti vším
Pocit svědění v hlavě je velmi nepříjemný a často končí tím, že člověk narazí na neskutečně nepříjemného parazita, kterým jsou vši. Rozhodně není od věci se na vši soustředit, jelikož se jedná o parazita, který žil již přibližně před nějakými 9 000 lety. Našel s v oblasti současného Izraele. Zajímavý je i nález odvšivovacího hřebene, který pochází z doby okolo roku 3 500 před naším letopočtem. Nalezen byl u Mrtvého moře. Podívejme se tedy na to, jak vlastně veš vypadá a jak je možné ejich výskytu předcházet.
U nás zejména veš dětská
V našich podmínkách se bohužel této nelétavý hmyz vyskytuje také v podobě vši dětské. Ta se šíří především díky různým pokrývkám hlavy a také prostřednictvím oblečení. Veš dětská je typická především tím, že napadá děti ve věku od 3 do 12 let. Nejvíce se šíří pochopitelně v dětských kolektivech. Inkriminované jsou zejména školy, školky anebo dočasné kolektivní aktivity. Vši si děti mnohdy dovezou ze škol v přírodě anebo seznamovacích výletů.
Prohlížejte hlavu
Základem kvalitní prevence je v každém případě prohlížení hlavy dítěte. Pokud máte sebemenší podezření, pak je to nejmenší prohlédnout i vašemu potomkovi hlavu a podívat se, jestli tam nemá hnidy anebo přímo samotné dospělé vši. Neskutečně důležitá je i spolehlivá hygiena oblasti hlavy. Dospělá veš dokáže žít okolo třech týdnů a za tuto dobu zvládne naklást až 140 vajíček.
Jak se vypořádat s tímto cizopasníkem
Již od dob dávno minulých se lidé snažili s tímto malým nepřítelem vypořádat. Výbornou volbou je Diffusil H Forte B85. Alternativou tohoto přípravku je Diffusil H Prevental. Jinak se doporučuje také možnost odbarvení hlavy. Tu ale nechce podstoupit každý. Zajímavým tipem je šampon pro psy. Ten dokáže zabrat i na lidské parazity. Chce to jen překonat jakýsi stud a pocit, že jde o přípravek určený zvířatům.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.