Epilepsie: onemocnění provázené mýty

Epilepsie

Epilepsie je vážným onemocněním. Bohužel o něm spousta lidí nic moc neví, takže se může stát, že na základě nějaké skoupé informace vznikají různé polopravdy. Na světě existuje asi 50 milionů pacientů trpících epilepsií. Tato nemoc není dědičná, může vzniknout následkem pádu, úrazu hlavy, infekce mozku, mrtvice či nádoru mozku a projevuje se zejména epileptickými záchvaty. Jaké jsou mýty, které toto onemocnění provází?

Kdo trpí záchvaty, má epilepsii

Ne každý záchvat, který se podobá tomu epileptickému ve skutečnosti epilepsií je. Epileptické záchvaty se projevují nekontrolovatelným škubáním končetin. Tímto způsobem se ale mohou projevovat také některé neepileptické záchvaty. O tom, zda osoba má nebo nemá epilepsii, může na základě vyšetření rozhodnout pouze lékař.

Kocovina

Foto: Pixabay

Epileptici nemohou pracovat

Epilepsie se může projevovat u každé osoby jinak. Někdo může trpět záchvaty několikrát denně, někdo zase žije s nemocí bez záchvatu i několik let. Není tedy pravdou, že každá osoba, která má epilepsii, nemůže pracovat. Pouze pokud by záchvaty bránily vykonávání práce, nemůže osoba pracovat. Epileptik se taktéž nemůže živit jako řidič nebo třeba pilot.

Epileptici jsou emočně nestabilní

Spousta lidí si myslí, že epilepsie vznikla jako následek nějakého silného emočního prožitku. V důsledku toho si někteří lidé myslí, že tyto osoby jsou emočně labilní. Není to pravda. Žít s vědomím, že můžete kdykoli dostat záchvat, je poměrně zatěžující. Nicméně epileptici se s ním dokážou bez obtíží vypořádat. Obecně patří ke šťastnějším lidem v naší populaci.

Epilepsie je duševní nemoc

Nejedná se o projev duševní nemoci – epileptici většinou nemají žádné kognitivní ani psychické problémy. Jedná se o neurologický problém. A existuje celkem 40 druhů záchvatů. Ne každý epileptický záchvat je provázen typickým škubáním svalstva. Některé záchvaty mohou být podobné stavu bezvědomí.

Když má epileptik záchvat, je zapotřebí bránit mu v pohybu

Jedná se o nebezpečný mýtus. Osobě, která právě prožívá záchvat, nedáváme nic do úst, abychom nepoškodili její chrup či ústní dutinu. V žádném případě se nesnažíme ji znehybnit. To, co můžeme dělat, je, že odstraníme nebezpečné předměty z okolí postiženého. Obvyklá délka jednoho záchvatu je 30 až 90 sekund. Záchvaty nejsou bolestivé, někdy ale v jejich průběhu může dojít k poranění – například o nebezpečné předměty. Časté je také pokousání jazyka.

Ženy s epilepsií by neměly otěhotnět

Ani toto tvrzení není pravdivé. Epilepsie se bere jako rizikový stav, který ale nevylučuje těhotenství. Žena, která trpí epilepsií, je pod dohledem gynekologa a neurologa po celou dobu těhotenství. Znamená to pro ni také četnější návštěvy těchto lékařů, než je u zdravých těhotných žen běžné.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/13-mitow-na-temat-padaczki-aa-jkEA-qVJ5-ZXVR.html

Foto: Pixabay