Esenciální oleje a způsob jejich využití: někdy mohou být i nebezpečné
Esenciální oleje se těší v posledních letech velké oblibě. Důvodem je to, že jsou velice prospěšné při správném použití, mohou zlepšit zdravotní stavy a stát se součástí domácí přírodní kosmetiky. Ne všechny jsou ale zcela bezpečně – některé se musí ředit, aby nedošlo například k podráždění kůže nebo dokonce k otravě toxickými látkami. Při použití jakýchkoli látek je zapotřebí dbát nejen na peníze, ale hlavně na bezpečnost použití.
Pozor na to, kdo oleje používá
Některé maminky se rozhodly zpříjemnit svým dětem koupel – nebo jim například zajistit lepší spánek, uklidnění, relaxaci – prostřednictvím esenciálních olejů. To ale velmi často vede ke kožním problémům nebo dokonce k otravě dětí. Jemná dětská pokožka není uzpůsobena na stejné prostředky, jako pokožka dospělého člověka. Navíc při koupání děti určitou vodu spolykají, ať už ze svých hraček do vody nebo třeba z dlaní či ponořením. Rozhodně je nepoužívejte pro děti mladší 3 let a pro ty starší jen velice opatrně.
Foto: Pixabay
Základní pravidla používání esenciálních olejů
Pokud chcete esenciální oleje používat, ale bezpečně, pak se držte následujících základních pravidel:
- Děti a domácí zvířata jsou na esenciální oleje citlivější, než dospělí lidé.
- Pokud jste si koupili nový druh esenciálního oleje, potřete si s ním jen malý kousek hřbetu ruky. Alergická reakce se totiž může objevit u jakéhokoli esenciálního oleje.
- Používejte oleje jen tehdy, kdy je to nezbytně nutné.
- Pozor na některé kombinace esenciálních olejů.
- Některé esenciální oleje způsobují podráždění, když se po jejich aplikaci vystavíte slunci (bergamot, citron, limetka, grapefruit, pomeranč, kmín). Tyto esenciální oleje reagují s UV zářením a mohou způsobit i těžké popáleniny.
- Před použitím na pokožku smíchejte esenciální olej s nosným olejem (olivový, kokosový, mandlový, ricinový atd.).
- Dodržujte doporučené dávkování u každého z esenciálních olejů.
Nejnebezpečnější esenciální oleje
Mezi nejvíce nebezpečné esenciální oleje (a měli byste s nimi zacházet se zvýšenou opatrností) patří tyto:
- Tea tree oil (čajovníkový olej): pokud byste omylem požili tento olej, může to mít za následek i upadnutí do bezvědomí. Nikdy jej nepoužívejte v neředěné podobě! Jedna kapka, kterou byste zkonzumovali, může mít za následek zvýšený srdeční tep.
- Eukalyptový olej: i když se často používá na respirační infekce, je zapotřebí zkontrolovat si, zda neobsahuje chemický kineol, který může dýchací potíže ještě zhoršit.
- Wintergreen oil (libavkový olej): konzumace tohoto oleje může vést až k trvalému poškození mozku a jater.
- Olej z máty peprné: konzumace tohoto oleje může způsobit i smrt!
- Olej z muškátového oříšku: způsobuje halucinace a při konzumaci také kóma.
- Kafrový olej: používá se obvykle k odpuzování hmyzu, jako jsou komáři. Ale je to látka vysoce toxická: nepříznivá reakce může nastat při vdechnutí, požití nebo i při aplikaci na kůži.
Zdroj: https://thenewhealthcycle.com/2019/01/01/7-deadly-essential-oils-when-home-remedies-go-wrong/
Foto: Pixabay