Existuje prevence proti Downovu syndromu? Ano!

Dítě

Downův syndrom je vrozená vada, kterou trpí miminka od narození a postižení je s nimi po celý život. Ne jedna budoucí maminka se tedy obává, zda právě její ratolest není právě takto předurčena. Vědci však potvrzují, že prevence proti tomuto postižení existuje. Jde o kyselinu listovou. Samozřejmě, že existuje i vyšetření před narozením dítěte. Při tomto úkony lékař zjišťuje, jestli dítě v děloze nemá právě toto postižení. Obě situace si popíšeme.

Pozor u matek po třicítce

Nejvíce ohroženy jsou děti, které se mají narodit maminkám, které již překročily určitý věk a porod je pro ně komplikovanější. Zejména se tedy jedná o nastávající matky po třicítce nebo dokonce po čtyřicítce. U těchto matek je vyšší riziko výskytu Downova syndromu u jejich ratolestí, a proto právě ony by měly dbát na prevenci, které spočívá v konzumaci již zmíněné kyseliny listové.

Konzumaci zvyšujte 3 měsíce před početím

Samozřejmě, že následující rada se hodí jen pro ty matky, které početí a těhotenství plánují. Kyselina listová je důležitá při rozdělování chromozomů. To se děje při dozrávání vajíčka před fází ovulace. Doporučuje se tedy preventivně začít s braním kyseliny listová cca 3 měsíce před plánovaným početím. Pravidelná doporučená denní dávka by při tom měla být asi půl miligramu. Kyselinu listovou najdete běžně v lékárnách. Vždy je ale dobré konzultovat takovou aplikaci s vaším lékařem. Pokud chcete spíše přijímat kyselinu přirozenější cestou, zvolte špenát, chřest, květák, různé luštěniny nebo červenou řepu.

Jak probíhá vyšetření

A jak tedy probíhá zjišťování, zda vaše počaté miminko nemá tento Downův syndrom? Tato porucha se objevuje asi u jednoho dítěte ze sedmi set. Více ohroženy jsou děti starších matek, neplatí však, že jen u nich. V 16. týdnu těhotenství se tak u těhotné ženy provádí takzvaný tripple test. Musí se totiž vyšetřit v krvi výše hladin tří hormonů (APF, hCG a uE3). Ty poukazují na chromozomální odchylky. Závěr vyšetření pak obsahuje pravděpodobnost vady. Dalším vyšetřením je odebrání plodové vody tenkou jehlou. Bohužel stoprocentní jistotu má matka vždy až po porodu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.