Falešná pozitivita testů je přirozená: Proč s ní neumíme pracovat
Médii proběhne podobná zpráva každou chvíli. Chybný test na drogy udělal z poctivého občana narkomana. Test od hygieny vyšel pozitivní, ale já si zaplatil negativní. Studentka vyloučena neprávem kvůli falešně pozitivnímu testu na marihuanu. Narodilo se mi zdravé dítě, i když podle testů mělo mít Downa…
Určitě jste ně nějaký podobný příklad ve svém okolí narazili také. Obzvláště znepokojující jsou v poslední době testy na přítomnost koronaviru. Dělá se jich totiž velké množství, takže chyb vůčihledně přibývá. Jde však o skutečné chyby, nebo jen zkrátka neumíme data správně interpretovat?
Co znamená senzitivita a specificita
Řekněme si to na rovinu: každý test je omylný. Vždycky byl a vždycky bude. Proto je nutné věnovat zvýšenou pozornost hned dvěma pojmům:
- senzitivita testu
- specificita testu
Senzitivita testu uvádí údaj, který nám prozradí procentuální přepočet správných výsledků. Takže pokud vezmeme např. 100 lidí prokazatelně nemocných koronavirem a test nám ukáže pozitivní výsledek v 96 případech, pak má senzitivitu 96 % . Bohužel, zbylí nemocní zůstanou neodhaleni.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Specificita testu nám ukazuje přesný opak. Tehdy se testy provádí na negativní osobách a uvedené procento značí, v kolika procentech negativní výsledek skutečně ukáží. Opět si vezmeme k ruce 96 negativně otestovaných vzorků. Je to jasné, test má 96% specificitu. Ovšem znamená to také, že čtyři lidé byli označeni jako pozitivní, aniž by to byla pravda.
Čtyři lidé ze sta, řeklo by se. Poměrně slušný výsledek. Stále nám tu však zůstávají čtyři nebožáci, kteří budou až do opětovného testu uvrženi do karantény a dehonestováni okolím.
Nejde o žádnou novinku
Věděli jste například, že oblíbený aktuálně prováděný test na Downův syndrom v těhotenství má specificitu 95 %? Celých 5 % nenarozených dětí je tedy otestováno jako postižené, i když jsou ve skutečnosti úplně zdravé. Naštěstí jsou ty tam doby, kdy byly matky houfně posílány na potrat. Dnes se výsledek testu ještě potvrzuje ultrazvukem a dalšími metodami.
A stejné by to mělo být i u testů na koronavirus. Ne každý pozitivní člověk si od svého okolí zaslouží onu nenávistnou reakci, které se mu dostává. A stejné je to třeba u testů na drogy. I policie by měla s případnými restrikcemi (nejsou-li viditelné žádné další známky intoxikace) počkat až po výsledku krevního testu, který pozitivitu či negativitu ukáže mnohem přesněji. Bohužel se tak často neděje.
A ne každý negativní je opravdu zdravý. Všeobecně tak platí, že pokud máte i přes negativní test jakékoli podezření (projevují se u vás typické syndromy v čele s horečkou a ztrátou čichu), chovejte se raději tak, jako byste pozitivní byli. Můžete tak ochránit své nejbližší.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.