Fantomové bolesti jsou pro lékaře záhadou. Vyskytují se po amputaci
Fantomové bolesti se vyskytují v těch částech těla, které byly amputovány. Je přitom jedno, zda se jednalo o amputaci v důsledku nemoci nebo úrazu. Nejčastěji jsou spojovány v souvislosti s amputací končetin, mohou se vyskytnout ale také po odstranění prsu, zubu či jiných částí. Jedna z teorií tvrdí, že nervy nad odstraněnou částí těla mohou stále vysílat signály do mozku. Další teorie říká, že mozek je „zvyklý“ na přítomnost dané části těla, takže mu chvíli trvá než se znovu „naprogramuje“.
Jaké mají fantomové bolesti příznaky?
Nejčastěji se vyskytují večer a patří mezi záchvatovité bolesti. Lidé cítí pálení, drcení v amputované části těla. Často se vyskytují v důsledku změn počasí, únavy či stresu. Bolest sama mizí několik hodin až týdnů po amputaci. Asi u 2 % pacientů bolest úplně zmizí teprve po dvou až třech letech po amputaci. Bolest může být spojena s hojením rány či pooperační jizvy. Někdy se poškozený nerv snaží dorůst, což může způsobit velkou bolest.
Foto: Pexels
Co je fantomové čití?
Jedná se o pocit, že amputovaná část těla nebyla amputovaná. Pacient ji stále cítí, může mít pocit, že s ní pohybuje a cítí dokonce dotek nebo teplotu. Zaznamenat může také mravenčení, necitlivost nebo svědění v této části těla. Týká se většinou amputovaných končetin.
Jak se léčí fantomová bolest?
Léčba zahrnuje farmakologickou léčbu, fyzioterapii, psychoterapii či neurorehabilitační metody. Pomocnou metodou může být transkutánní elektrická nervová stimulace, které ovlivňuje hojení ran. Pomoci mohou i masáže a rehabilitace. Účinná je také zrcadlová terapie – pacient se vidí v zrcadle a může si skutečně uvědomit, že daná část těla mu skutečně byla amputována. Cílem je přesvědčit pacienta, že již není důvod k bolesti, protože noha, kterou vidí v zrcadle, nebolí.
Zdroje info:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6354174/
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/bole-fantomowe-czym-sa-i-jak-sobie-z-nimi-radzic/
Foto: Pexels