Fermentované potraviny nejsou pro každého. Obzvlášť na noc

Kimchi

Fermentované potraviny jsou zdraví prospěšné. Pomáhají posilovat imunitu a zlepšovat trávení. Některé studie dokonce zkoumají, zda mohou pomoci odstranit také stres. Odborníci ale debatují, zda je jejich konzumace prospěšná také na noc. Může jít o kvašenou zeleninu, ale také maso či mléčné výrobky. Jedná se o skvělou metodu, jak můžete prodloužit životnost potravin. Tato metoda je známá již několik staletí.

Co jsou fermentované potraviny?

Fermentace je přirozený proces, o který se postarají mikroorganismy, jako jsou kvasinky, plísně či bakterie. Jejich prací je rozložení cukrů a škrobů v potravinách. Díky tomu vznikají vedlejší produkty, jako jsou kyseliny a plyny. Právě ony jsou zodpovědné za změnu ve složení potravin. Nejenže fermentací získává potravina jinou chuť, mění se ale také její textura i nutriční obsah. Fermentované potraviny obsahují prospěšná probiotika. Tyto bakterie lidské tělo potřebuje pro zachování vyváženého střevního mikrobiomu.

Kefír

Foto: Pexels

A co jíst tyto potraviny na noc?

Pro někoho je nemyslitelné, aby si dal kysané zelí, kvašené okurky nebo třeba kefír před spaním. Pravdou totiž je, že přijaté bakterie ve fermentovaných potravinách totiž ve střevech žaludku pracují. Neustále se množí. Už jen to může citlivějším jedincům způsobit nepohodlí. Proces množení bakterií je spojován s větší produkcí tepla, což může narušit spánek. Užívat fermentované výrobky pozdě v noci může vést k příznakům dehydratace. Někteří ale mohou vypít celý kefír před spaním, aniž by to jejich spánek nějak narušilo. Záleží tedy na citlivosti vašeho trávicího systému.

Pro koho jsou fermentované potraviny nevhodné?

Existují určité skupiny lidí, kteří by se konzumaci fermentovaných potravin měli vyhnout. Jsou to lidé, kteří trpí následujícím:

  • Potravinové alergie a intolerance.
  • Histaminová intolerance – některé fermentované potraviny mohou obsahovat velké množství histaminu. Ten může u citlivějších jedinců způsobit kopřivku, bolesti hlavy, zažívací potíže a další nepohodlí.
  • Příliš mnoho sodíku – některé fermentované potraviny obsahují příliš mnoho sodíku. Pokud tento minerál musíte užívat v nízkém množství (vysoký krevní tlak a jiné zdravotní stavy), pak bychom je měli jíst s mírou.
  • Zažívací obtíže – někteří lidé mohou v souvislosti s velkým množstvím přijatých bakterií v potravě pociťovat trávicí obtíže, jako nadýmání, bolesti břicha apod.
  • Těhotné a kojící ženy – některé fermentované výrobky nemusí být bezpečné pro zdraví plodu v matčině lůně. Kojící ženy by se jim měly vyhýbat proto, že u miminka mohou způsobit bolesti bříška. Dětské tělíčko totiž ještě nemá úplně vyvinutý trávicí systém.

Zdroje info:

https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/fermented-foods-at-night/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9356427/

Foto: Freeimages