Filcky: Přenáší se pohlavním stykem a poznáte je jednoduše

Filcky

Trpíte nepříjemným svěděním? Vidíte na svém spodním prádle drobné tečky od krve? Nebo jste zaznamenali šedomodré skvrny na kůži? Na vině je onemocnění známé jako filcky. Za jeho vznik může parazit, který se šíří pohlavním stykem nebo sdíleným půjčováním spodního prádla a hygieny.

Co jsou to filcky?

Tento název odkazuje na druh parazitického hmyzu, který je také známý jako muška (Phthirus pubis, převážně známý jako filcka). Tito drobní bezkřídlí brouci se živí lidskou krví a nejčastěji se vyskytují v pubickém ochlupení, zejména v okolí genitálií a v oblasti zadečku. V každém případě se však mohou vyskytovat i v jiných zónách, počítáme-li vousy, obočí, řasy a případně ochlupení v podpaží, na prsou nebo v oblasti středu těla.

Jak dochází k přenosu?

Muňky se mezi jedinci šíří především pohlavním stykem, přičemž zdrojem nákazy je obvykle nakažený jedinec. Z tohoto důvodu jsou nejčastěji nakažení dospělí lidé, kteří střídají partnery. Každopádně kromě sexuálního kontaktu existují i další způsoby, jak se nakazit touto parazitární chorobou. Zejména se tak děje prostřednictvím kontaktu se zamořenými předměty.

Filcky 2
Foto: Pixabay

Mezi způsoby přenosu filcek patří například sdílení oděvu nebo jiného oblečení s osobou, která se nakazila filckami. Další možností je sdílení opěrek hlavy nebo sedadel ve veřejných dopravních prostředcích. Kromě toho je vhodné dávat si pozor na používání stejných ručníků a odpočívání ve stejné posteli jako nakažený jedinec. Protože muňky nemohou žít vně lidského těla příliš dlouho, k přenosu obvykle nedochází na toaletě.

Jaké jsou příznaky?

Většina příznaků zahrnuje svědění v postižené oblasti (nejčastěji kolem intimních partií nebo zadku), ale obvykle to z počátku není tak hrozné, abyste se nad tím pozastavili. Následně se v místě štípance objeví malá skvrna krve, která je vidět na oblečení. Poté se navíc objeví šedomodré skvrny, které jsou způsobeny chemickými látkami ve slinách muněk, které znehodnocují hemoglobin.

  •       Mírné a nepříjemné svědění
  •       Bodovité krvácení
  •       Přítomnost strupů, hnisání a ekzémy
  •       Šedomodré kožní změny

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2412942/, https://www.biolib.cz/cz/taxon/id222959/

Náhledové foto: Pixabay