Gaslighting je psychická manipulace, která je na rozkvětu

Měli jste někdy vztah s manipulátorem? Pravděpodobně to nebyla procházka růžovým sadem, že? Natož když takový jedinec používá gaslighting. Neslyšeli jste někdy v poslední době tento termín? Gaslighting je typ kontroly a citového zneužívání. Záleží na tom, zda se manipulátor snaží v oběti vzbudit dojem, že se (oběť) nemůže spolehnout na svou paměť, zdravý rozum a vnímání reality.

Smyslem takového manipulátora je vytvořit u oběti naprostou podřízenost vůči němu, protože nebude věřit svým vlastním schopnostem myšlení a úsudku. K dosažení tohoto cíle se nerozpakuje využít lhaní, zmatku, nesouhlasu, protiřečení nebo shazování oběti. Jakmile s tím oběť „souhlasí“, dosáhne manipulátor svých cílů tím, že oběť dotlačí tam, kam chce.

Ke gaslightingu nedochází pouze ve vztazích, ale také v rodinách nebo v pracovním prostředí. Může jít o formu psychické manipulace a jako takovou ji lze za určitých okolností klasifikovat jako domácí násilí. Důsledkem takových činů je utrpení, duševní újma a snížení sebeúcty a sebedůvěry. Jakmile se oběť vzepře, gaslighter zvýší tlak…

Odkud se k nám dostal gaslighting?

No, přeci v nás lidech. Samotný termín však pochází z divadelní hry Patricka Hamiltona Gaslight z roku 1938, která byla později upravena do filmové podoby. Zde se můžete podívat, jak takový gaslighting vypadá. V rámci filmu vše dopadne dobře, ale skutečnost je úplně jiná. Paula si totiž nakonec udrží zdravý rozum, a tak ji její manžel do blázince nedostane. Ve skutečnosti to chodí jinak a oběti jsou utrápené a vše má špatný konec…

Jsou tak okouzlující

Zní to naprosto šíleně, ale gaslighteři jsou sympatičtí a charismatičtí. Bývají však povrchní, působící dojmem, který se nezakládá na pravdě. Jakmile se začnete vyptávat jednotlivců kolem sebe, jak se cítí v jeho blízkosti, zjistíte, že jsou velmi okouzlující. To, co si ze vztahu s gaslighterem odnesete, není jen nízké sebevědomí, ale deprese, úzkosti a další psychické problémy.

Gaslighting
Foto: Pixabay

Lze poznat gaslighting?

Gaslighting má určité varovné příznaky, které mohou oběť nebo její okolí upozornit, že se děje něco zlého.

  • zatajování údajů před obětí
  • zkreslování údajů
  • zesměšňování
  • zamezení ověřování informací
  • znevažování a znehodnocování poškozeného, omezování jeho potřeb
  • podkopávání jistoty v rámci intelektuálních schopností oběti

Gaslighting má také rysy narcismu, který je navíc nebezpečný:

  • přikrášlování a lhaní
  • nepřiznání vlastních nedostatečností a nedostatků
  • falešná úcta, snaha vytvořit si před ostatními obraz idealizovaného sebe sama
  • porušování slibů a nedodržování dohod
  • urážky zakryté humorem
  • nucení a znevažování oběti

Jak se dostat z nadvlády gaslightera?

Není to jednoduché, ale v případě, že máte podezření, že se něco takového ve vašem vztahu často děje, budete se moci pokusit o pár možností. Věřte svému instinktu, v ideálním případě ukončete vztah, jakmile máte pocit, že se děje něco, co by se ve zdravém vztahu dít nemělo. Uvědomte si, že vy prostě nejste tím vadným článkem ve vztahu. Je to on, gaslighter. On je ten narušený.

Zeptejte se svých blízkých, co si myslí o tom, co se ve vašem vztahu děje. Znají vás a mohou posoudit vaše schopnosti, aniž by to pro ně bylo prospěšné. Vezměte si poznámky. Jakmile se na něčem dohodnete, zapište si to. Budete mít poté ověření (alespoň pro sebe), že vám gaslighter lže. Braňte se a stůjte si za svým. V případě, že tak neučiníte, stane se to ještě jednou a peklo na sebe nenechá dlouho čekat. Gaslighter by měl pochopit, že s vámi manipulovat nemůže!

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10097938/, idnes.cz

Náhledové foto: