Naučte se pěstovat tyto bylinky, které provoní každé jídlo

Koriandr

Bylinky teď každý probírá zleva a zprava. A opravdu se není čemu divit. Léky mizí bůhví kam, způsobují spoustu nežádoucích účinků, na které je zase potřeba jiný prášek – a tak dokola. Bylinky tu ovšem nejsou jen od toho, aby nám pomáhaly od neduhů, ale rovněž, aby nám pomohly dochutit jídlo.

Koriandr

Listy bylinky využíváme v jídlech jako jsou míchané saláty, asijská jídla, ale i jako dekoraci. Ostrá chuť čerstvých semínek se uvolňuje mírným povařením. Abyste si mohli vychutnat vlastní koriandr, dáme do propustné půdy semínka a květináč pak umístíme na slunečné stanoviště. Abychom měli dostatek koriandru během sezóny, vyséváme jej od března do září. V případě, že potřebujeme získat semena, rostliny izolujeme ve vzdálenosti 30 cm. Necháme je na rostlině dozrát a sbíráme.

Všem známý bobkový list

Zelené vonné listy ať už čerstvé nebo sušené, se používají do omáček, polévek a při vaření se zeleninou. Atraktivní stálezelená rostlinka ovšem není mrazuvzdorná, takže ji chraňte před chladem! Bobkový list je známý také jako vavřín. Nové rostliny lze získat nákupem sazenic nebo z řízků. Pěstovat ji můžete v květináči naplněném lehkou půdou na slunném a zabezpečeném stanovišti. A podle toho, jak roste, přesazujeme ji do větší nádobky. Na zimu ji přemístíme do chladné a světlé místnosti, kde nemůže zmrznout.

Bobkový list
Foto: Pixabay

Rostlinu musíte tvarovat, buď jako keř, stromeček nebo do kulaté koruny. Zaléváme střídmě, dle potřeby. Kořenový systém nesmí být několikrát po sobě zcela promokřený! Bobkový list se rozmnožuje řízky na jaře a na podzim. Spodní část ošetříme kořenovým stimulátorem a dáme do substrátu. Udržujeme to mokré. Založení může trvat až několik týdnů.

Voňavý kopr, který dokáže zlepšit den

Kopr má velmi křehké listy a žluté květy. Vyznačuje se krátkou vegetační dobou, takže jej vyséváme znovu a znovu. Jeho anýzová chuť je známá ve skandinávském jídle. Samozřejmě i v naší kuchyni hraje kopr důležitou roli – koprová omáčka, nakládané okurky, saláty. Vyžaduje výživnou půdu a slunné stanoviště. Stonky jsou jemné, proto jej dáme do závětrné oblasti. Vyséváme ho v meziměsíčních intervalech a s mezerami 10 až 15 cm od sebe.

V případě, že jej necháme vysemenit, bude se sám rozmnožovat i další rok. Abychom podpořili vznik dalších listů, musíme odštipovat květní úbory. Polozralá květenství můžete vidět i na loukách, kde doplňují vzhled celé té nádhery.

Estragon

Estragon
Foto: Pixabay

Estragon s příchutí anýzu se používá například do omáček, dresinků, vaječných, rybích a kuřecích pokrmů. Sazenice zakoupené na jaře vysaďte na slunné, dobře odvodněné stanoviště, kde získají tu sytou chuť. V případě, že potřebujeme využít její paseky, odřízneme stonky s násadou květů. Listy sušíme nebo je dáme do octa, aby se změnila jejich vůně.

Pažitka

Je mnohem lepší než jarní cibulka. Přidáváme k salátům, pomazánkám a najemno nakrájené do polévky. Semena vyséváme na jaře do záhonu. V případě, že je příliš hustá, protrhejte ji. Daří se jí dobře na slunném místě nebo v mírném stínu a lze ji efektivně pěstovat i v květináčích. Čím více ji stříháme, tím více nových výhonů se vyvíjí. Pažitku osušíme a zamrazíme. Pokud si rádi pochutnáváte na pizze, zkuste si udělat svou s tím, že ji posypete dobromyslem…

Zdroje info: irecepty.cz, pestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay