Genistein: léčivé účinky a o co se vlastně jedná
V doplňcích stravy určených pro ženy se v poslední době používá látka zvaná genistein. Jedná se o přírodní látku, která náleží do skupin fytoestrogenů a vyznačuje se podobnými účinky jako ženské pohlavní hormony. Jejich funkce je důležitá zejména v období menopauzy u žen. Při pravidelné konzumaci fytoestrogenů nedochází k takovým projevům menopauzy, jako jsou například návaly horka. Je to patrné například na populaci asijských žen, které konzumují více fytoestrogenů, než ženy z Evropy a Ameriky. Asiatky si tak menopauzou projdou lehčeji.
Genistein léčivé účinky
Fytoestrogeny jsou prospěšné taktéž se snižováním výskytu některých onemocnění, které jsou spojovány se snižováním estrogenu v organismu. Může jí o vznik osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění nebo rakovinu prsu. Díky užívání genisteinu, který patří mezi fytoestrogeny, můžete takovým chorobám předcházet. Navíc by podle některých zdrojů měl také pomoci udržet zdravé vlasy, elasticitu pokožky a normální hladinu cholesterolu.
Foto: Pixabay
Zdroje genisteinu
I když je možné genistein užívat pravidelně ve formě doplňků stravy, lze jej nalézt také v potravinách. Typicky se jedná o sóju, tofu, čočku, fazole či kudzu (japonská rostlina využívána pro své jedinečné léčivé účinky zejména na asijském kontinentu). Genistein byl získán z rostliny zvané kručinka barvířská (Genista tinctoria) již v roce 1896. Ačkoli se jedná o látku, kterou známe již více než jedno století, stále o ní získáváme nové poznatky.
Proti nádorům
Genistein by měl být schopen bojovat proti nádorům. Za prvé zabraňuje vzniku nových cév v nádoru a za druhé mění také stávající cévy v nádoru. Tím se zasluhují o zpomalení růstu nádoru, ne-li rovnou o jeho zastavení. Takovéto účinky, které vykazují také některé jiné rostliny, nazýváme jako antiangiogenní působení.
Antioxidační účinky
Antioxidanty jsou látky, které vylučují potenciálně škodlivé volné radikály z lidského těla. Tyto radikály nabíráme ze svého prostředí, ať už chceme (ve formě kouření nebo nezdravých potravin, deodorantů apod.) nebo nechceme (dýchání výfukových plynů atd.). Hromaděním volných radikálů v těle dochází ke vzniku mnohých chronických onemocnění. Proto je zapotřebí se jich zbavovat, abychom těmto onemocněním předcházeli.
Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/genistein-latka-podobna-zenskym-hormonum.htm
Foto: Pixabay