Graviola: možný budoucí lék proti rakovině

Graviola

Graviola nebo také anona ostnitá (Annona muriatica) je strom, který má svůj původ v Jižní Americe. Jedná se o poměrně vysoký strom, který může mít na výšku až 10 m. Navzdory tomu, že se jedná o listnatý strom, jedná se o neopadavý strom. Je známý především pro své nápadné plody. Zralé mají žlutozelenou barvu a jejich chuť je trochu kyselá. Právě z těchto plodů se vyrábí šťávy a džusy, kterým se přisuzují mnohé zdravotní účinky.

Zdravotní účinky stromu

Nejen plody, ale také kůra, listy či dokonce kořeny, obsahují celou škálu zdraví prospěšných látek. Původní jihoamerické obyvatelstvo (ale také lidé v oblasti Karibiku) tento strom používají na léčbu mnohých neduhů. Tak například při problémem s trávicím systémem nebo s játry, ale také jako lék na nachlazení. Prospěšný je podle nich také pro snižování krevního tlaku a artritických bolestí. Posiluje imunitní systém a snižuje špatný cholesterol. Možná právě proto se o ni začal zajímat i vědecký svět.

Graviola

Foto: Pixabay

Do boje proti rakovině

Od té doby, co se graviola stala předmětem výzkumu, byly zjištěny látky (annocenové acetogeniny), které by měly mít důležitou funkci v boji proti rakovině. A to nejen jako prevence, ale jako léčba! Jakkoli jsou tyto informace slibné, je nutné dodat, že výzkumy jsou teprve na začátku, takže na výsledek si budeme muset ještě počkat. Zdá se ale, že annocenov acetogeniny by měly být schopny rozpoznat rakovinné buňky od těch zdravých. A to je velmi důležité. Protože rakovinné buňky, které nebyly zničeny chemoterapií, mohou být odolnější vůči léčivům. A právě s těmito buňkami si umí poradit acetogeniny.

Graviola jako doplněk stravy

V současné době je možné užívat graviolu ve formě doplňku stravy. Kromě acetogeninů obsahuje tato rostlina také vitamíny A, C, B1, B2 a niacin. Kromě již výše uvedených zdravotních účinků může graviola pomoci také proti depresím a stresu.

Zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/graviola.htm

Foto: Pixabay