Guarová guma: použití a rizika

Guarová guma

Guarová guma je to, co najdeme pod označením E412. Tento název vzbuzuje dojem, že se jedná o uměle připravenou látku, nicméně to není pravda. Jedná se o přírodní rostlinnou látku, která má vlastnosti vázat na sebe vodu, zvyšovat viskozitu (hustotu) a stabilizovat tvar. Pro tyto vlastnosti se hojně používá v potravinářském průmyslu. Navzdory tomu, že se jedná o látku přírodní ale existují obavy o její bezpečnosti. Jak je to tedy s guarovou gumou?

Vlastnosti guarové gumy

Guarová guma zahušťuje pokrmy a má stabilizační vlastnosti. Používat ji můžete i v domácnosti, dostupná je například v obchodech se zdravou výživou. Prodává se ve formě bílého až nažloutlého prášku, který se dobře rozpouští ve vodě. Je rostlinného původu – získává se z rostliny Cyamopsis tetragonoloba z čeledi Leguminosae, která roste hlavně v Indii a Pákistánu. Pokud je v roztoku obsažen cukr, pak soutěží s guarovou gumou o vodu v tomto roztoku. Naopak sůl podporuje zahušťující vlastnosti guarové gumy.

Guarová guma

Foto: Pixabay

Použití guarové gumy

Dodnes je tato látka velmi používaná v různých oblastech. Tak například v papírenském průmyslu se využívá při výrobě papíru, v textilním průmyslu pro při výrobě tkanin (zejména pro barevný tisk), v keramice jako pojivo, zahušťovadlo i fixační prostředek, v bateriích jako zahušťovadlo elektrolytů, ve farmacii jako zahušťovadlo při výrobě tablet, atd. Guarová guma je rozpustná vláknina, která podporuje vylučovací funkce, takže ji najdeme také v lécích proti zácpě. V kosmetickém průmyslu se používá do zubních past, holících pěn, sprejů, šamponů, gelů a dalších výrobků.

Guarová guma v potravinářském průmyslu

Nejdůležitější úlohu má ale guarová guma v potravinářském průmyslu. Vzhledem k obsahu rozpustné vlákniny, která se používá pro lepší funkci vylučování u člověka, by se dalo říci, že je to látka neškodná. Působí proti zácpě a používá se i do výrobků k potlačení chuti k jídlu. Najdeme ji v různých produktech, jako jsou směsi na pečení chleba, snídaňové cereálie, sýry, tuky, džemy, mléčné výrobky, hotové polévky a polévkové směsi, sladké omáčky, sirupy, salátové dresinky, masné výrobky a další.

Výhody guarové gumy v potravinářství

To, proč je až 70 % guarové gumy použito v potravinářství, má hned několik dobrých důvodů. Když se přidá do pečiva, zajistí se tím měkký a objemný bochník. Pokud ji přidáte do smažených pokrmů, snížíte tím vstřebávání oleje. Zlepšuje strukturu mléčných výrobků a nudlí, funguje též jako náhražka tuku, v uzeninách je to pojivo, zlepšuje konzistenci omáček apod.

Rizika guarové gumy

Guarová guma je přírodní polysacharid s funkcemi rozpustné vlákniny, takže nejenže není zdraví škodlivý, ale dokonce může mít zdraví prospěšné vlastnosti. Problém s konzumací guarové gumy spočívá v tom, že se obvykle přidává do méně kvalitních výrobků. Pozor bychom si měli dát na konzumaci velkého množství guarové gumy, které vede k poruchám vstřebávání živin. Z potravin toto riziko nehrozí, pokud ale užíváte přípravky na hubnutí obsahující guarovou gumu, dejte si pozor.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/guma-guar-e412-wlasciwosci-szkodliwosc-cena-jak-uzywac-gumy-guar-aa-hUCa-faiV-3JXq.html

Foto: Pixabay