Hemoglobin: proč jej potřebujeme a jaká hladina je tak akorát
Při odběru krve lékaři někdy zkoumají také hladinu hemoglobinu, která je v ní obsažená. Hemoglobin je protein, který se často označuje také jako HGB nebo Hb. Obsahuje železo, které je transportováno spolu s červenými krvinkami a je zodpovědné za přenos kyslíku po těle. Pokud je hemoglobinu v krvi příliš, může to znamenat chronickou hypoxii, příliš málo hemoglobinu může ukazovat na nedostatek železa. Jaké mají být správné hladiny hemoglobinu?
Funkce hemoglobinu v těle
Bez kyslíku by buňky lidského těla nemohly správně pracovat. Díky kyslíku získávají potřebnou energii, kterou mění v metabolické procesy. Hemoglobin, který je mimo jiné zodpovědný za červenou barvu krve, je jedním nejdůležitějších transportérů kyslíku. Z plic ho dostane k buňkám celého těla. Jedním z vedlejších produktů aerobního dýchání buněk je oxid uhličitý, který je z těla odstraňován plícemi. Hemoglobin se na jeho transportu v krvi ale podílí jen velmi málo. Kromě toho je hemoglobin zodpovědný za acidobazickou rovnováhu.
Foto: Pixabay
Hladina hemoglobinu v těle
Aby správně fungoval, musí být hemoglobin v dostatečném množství. Existují ale i výjimky. Někdy je hemoglobinu v těle dostatek a přesto na sebe nedokáže vázat kyslík (například při otravě oxidem uhelnatým). Jeho množství se stanovuje procentuelně (objemu červených krvinek v poměru k celkovému objemu krve). Z odebrané krve je možné zjistit hladinu hemoglobinu. Správné množství se může lišit v závislosti na věku, pohlaví nebo na tom, zda je žena těhotná. Zde jsou normy:
- Ženy 12 – 16 g/dl (7,5 – 9,9 mmol/l) (seniorky 11,7 až 13,8 g/dl) ;
- těhotné ženy 11 – 14 g/dl (6,9 – 8,8 mmol/l) (senioři 12,4 až 14,9 g/dl);
- muži 14 – 18 g/dl (8,7 – 11,2 mmol/l).
Děti různého věku mají různé množství hemoglobinu. Novorozenci by měli mít 17 až 22 g/dl, v prvním týdnu života pak už 15 až 20 g/dl. V prvním měsíci života 11 až 15 g/dl, u starších dětí pak 11 až 13 g/dl.
Kdy se měří množství hemoglobinu
Existují situace, při kterých se množství hemoglobinu měří. Například když existuje podezření na anémii (chudokrevnost, nedostatek železa). Mezi příznaky anémie patří únava, bledá kůže, dušnost atd. Taktéž v případě podezření na hyperémii se provádí test na množství hemoglobinu v krvi. Mezi příznaky patří rozmazané vidění, bolesti hlavy, závratě, zarudnutí kůže či zvětšená slezina. Stav hemoglobinu se sleduje také u lidí, kteří nadměrně krvácejí, trpí chronickou anémií nebo hyperémii, ale také u pacientů, kteří se léčí na rakovinu (radioterapie a chemoterapie mohou poškodit kostní dřeň).
Zdroj: https://wylecz.to/badania-laboratoryjne/badanie-stezenia-hemoglobiny/
Foto: Pixabay