Hnědý a bílý cukr. Který z nich je ve skutečnosti zdravější
Všeobecně se má za to, že hnědý cukr je zdravější, než ten bílý. A můžete se také dočíst v jakých ohledech a proč byste jej měli používat. Ve skutečnosti ale to, jestli konzumujeme hnědý, bílý, rafinovaný nebo nerafinovaný cukr není rozhodující. Tím, že používáte „zdravý“ cukr, jak se nám snaží některé z těchto zdrojů naznačit, jsme ochotnější zkonzumovat jich více. To je ale pouze první problém s tím, že některá sladidla označujeme jako zdravější (nebo dokonce zdravá).
Cukr je sladidlo
Bílý nebo hnědý – cukr je pořád ještě sladidlem. Pravdou je, že hnědý cukr obsahuje o něco více minerálů a současně méně kalorií, než bílý cukr. To je také důvod, proč se označuje za ten zdravější. Avšak rozdíly v nutričních hodnotách jsou natolik nevýznamné, že nestojí za to je zmiňovat. Abyste pocítili skutečný přínos pro zdraví tím, že nahradíte hnědý cukr za bílý, museli byste ho denně jíst obrovské množství. Tyto malé rozdíly v nutričních hodnotách obou cukrů tedy příliš neovlivňují zdraví lidí, kteří jedí vyváženou stravu.
Foto: Pixabay
Rozdíl mezi oběma cukry
Bílý i hnědý cukr se vyrábí z cukrové řepy nebo cukrové třtiny. Během procesu rafinace se odděluje melasa (druh cukrového sirupu, který obsahuje vápník, železo a draslík), díky čemuž mohou vzniknout celkem tři druhy cukru. Tím prvním je bílý cukr, což je ten, který je melasy zbaven úplně. Hnědý cukr je ten, ze kterého byla melasa odstraněna pouze částečně. A pak existuje nerafinovaný cukr, ve kterém zůstala melasa v plném podílu. Pokud bychom chtěli porovnat počet kalorií, tak na jednu lžičku hnědého cukru připadá 15 kalorií, ve stejném množství bílého cukru je obsaženo 16,3 kalorií.
Povolené množství cukru za den
Všechny rozdíly, které byly výše uvedeny, jsou zcela zanedbatelné vzhledem k množství cukru, které je doporučováno pro denní spotřebu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by spotřeba cukru měla být omezena na méně než 10 % spotřebované energie. Do tohoto množství se nepočítají cukry, které jsou obsaženy v čerstvém ovoci a mléčných výrobcích. Z toho plyne, že dospělý člověk na úrovni 2 000 kcal by neměl zkonzumovat více než 10 lžiček cukru denně (jedna lžička odpovídá asi 5 g cukru).
Bílý a hnědý cukr nemusíte konzumovat
V současné době už je ale trh natolik rozšířený, že na něm můžeme najít skutečně zdravější náhrady cukrů. Jednou z nich je xylitol, tedy březový cukr. Svým vzhledem připomíná klasický cukr a je zhruba stejně sladký. Má však až o 40 % méně kalorií, než bílý cukr. Pochlubit se může také nižším glykemickým indexem. Konzumovat jej mohou lidé, kteří se chtějí vyhnout náhlému zvýšení cukru v krvi. Pokud si svůj šálek kávy nedokážete představit bez cukru, můžete zvolit raději xylitol.
Zdroj: https://synergiczni.pl/dieta-sport/cukier-brazowy-jest-zdrowszy-od-bialego
Foto: Pixabay