Honí vás mlsná? Denně byste měli sníst maximálně 9 čajových lžiček cukru
V současnosti odborníci na výživu nabádají k tomu, abychom omezili konzumaci řepného a třtinového cukru ve své stravě, což by mělo vést ke zdravějšímu jídelníčku. Odvyknout si mu ale může být pro někoho docela složité, když si zvykl na příjemně chuť sladkých pokrmů. Diabetici druhého typu mají navíc cukr úplně zakázaný. Čím ho tedy nahradit?
Denně jen 90 g cukru
Řepný cukr je svým chemickým složením čistá sacharóza. Z hlediska výživy je brán jako zdroj energie, obsah esenciálních živin je v něm nulový. Kromě toho, že s ním sladíme, používá se cukr i jako konzervant a ochucovadlo. Podle statistiky ho ročně v České republice sníme asi 40 kilogramů na osobu, což je asi 100 g denně. Výživové doporučení udává, že maximálně by měl člověk denně sníst jen 90 g jednoduchých cukrů. Toto množství odpovídá asi 9 čajovým lžičkám cukru. Bohužel toto asi málokdo dodržuje.
Omezit konzumaci cukru je na místě
Cukr se do naší stravy dostane nejen tím, že si jím osladíte čaj či kávu, ale je v řadě průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou polotovary, cukrovinky, sladké nápoje, kečupy, ochucené jogurty a další. Nadbytek cukru přitom stojí za nárůstem obezity v populaci či způsobuje kazivost zubů, může mít i vliv na vznik akné či cukrovky druhého typu. Přemíra cukrů v potravě se negativně podepisuje i na kvalitě pleti, jež má pak sklony k předčasnému stárnutí. Může být i za nadměrnou plynatostí. Je pak třeba si sáhnout do svědomí, kolik sladkého jste schopni do sebe během dne pozřít.
Jak snížit spotřebu cukru
Pokud přestanete sladit čaj či kávu, časem si na jejich novou chuť zvyknete. Nebude to hned, ale vyplatí se to. Snižovat spotřebu cukru je také možné omezením jeho množství při pečení sladkého pečiva. Místo sladkých šťáv pijte raději čistou vodu, nekupujte polotovary. Když máte chuť na sladké, dopřejte si raději jablko. To je sice také sladké, ale zároveň obsahuje vlákninu, takže je zdravější než cukrovinka.
Hnědý cukr. Foto: Pixabay
Je hnědý cukr zdravější?
Na hnědý cukr se řada lidí dívá jako na zdravější alternativu, protože neobsahuje jen prázdné kalorie, ale také minerální látky. Buď byl vyrobený obarvením řepného cukru karamelem, nebo byl při jeho výrobě vynechán poslední krok, a to rafinace. Při té druhé variantě pak skutečně v cukru zůstává něco málo minerálů z melasy. Třtinový cukr má hnědou barvu přirozeně. Jenže je vyráběn na opačném konci zeměkoule a jeho dlouhá cesta ke spotřebiteli v EU zatěžuje zbytečně planetu.
Zdroj info: https://www.wikiskripta.eu/w/Cukr_(1._LF_UK,_NT)
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.