Hořčice prý umí léčit, i když ji nejíte. Na popáleniny ji ale nepoužívejte
Hořčice je skvělá v kuchyni, můžete ji ale použít také na kůži. Bohužel není všemocná. Neměli byste věřit všemu, co se píše na internetu. Některé zdroje (a není jich málo) navrhují, abyste hořčici použili jako okamžitou léčbu popálené kůže. Žádné vědecké výzkumy ale neprokazují, že hořčice pomáhá léčit tento zdravotní problém. Ve skutečnosti může zranění ještě zhoršit.
Hořčice může způsobit popáleniny
Někteří lidé navrhují použít na popáleninu hořčici nebo dokonce kečup. Ve skutečnosti je ale hořčice příčinou popálenin kůže! A to i v případě, že je nanesena na neporušenou pokožku. Hořčice se doporučila též jako lék na celulitidu. Žena, která si z ní připravila zábal, utrpěla tak závažné popálení pokožky, že je bylo nutné ošetřit lékařem. Složky obsažené v hořčici dráždí pokožku a otevírají krevní cévy. Pokud si chcete toto tvrzení ověřit, namažte si hořčici na kůži a chvíli počkejte. Po jejím setření můžete cítit, že je pokožka teplejší.
Foto: Pexels
Hořčice a další neúčinné prostředky
Jednou z nejčastějších složek, které se do hořčice přidávají, je ocet. Ten dráždí pokožku tak, že to může být velmi bolestivé. Kromě hořčice byste neměli používat ani další, běžně doporučované domácí produkty, jako je máslo, kokosový olej, bílky, zubní pasta, led či dokonce bláto. Tyto produkty mohou způsobit víc škody než užitku. Neléčí popáleniny a navíc ji mohou ještě zhoršovat.
Léčba popálenin
Jakmile dojde k popáleninám, přiložte chladivý obklad (nikoli led, který způsobí až příliš velký teplotní šok). Popáleninu udržujte zakrytou a chraňte ji před sluncem. Pomoci mohou volně prodejné léky či masti na bolest. Z domácích prostředků můžete použít například šťávu z aloe vera. Ta napomáhá hojení, uklidňuje a navíc hydratuje. Aloe vera může být na hojení popálenin natolik účinné, že porazí i některé drahé krémy.
Zdroje info:
https://www.healthline.com/health/mustard-on-burns#see-a-doctor
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK236077/
Foto: Pexels