Horečka se dá srazit i bez léků. Zkuste octové ponožky a další
Horečka je známkou toho, že se v lidském těle odehrává něco neobvyklého. Ne vždy bychom ale horečku měli považovat za špatnou. Zvýšení tělesné teploty může pomoci rychleji se vypořádat s infekcí. Neměli bychom ji srážet, pokud je do 38 °C a nezpůsobuje nám nějak výrazné nepohodlí. Pokud ji ale doprovází obtíže, jako je nevolnost, silná bolest hlavy nebo malátnost, rozhodně stojí za to užít antipyretika a konzultovat stav s lékařem.
Horečka se dá srazit i bez léků
Ne vždycky je nutné srážet tělesnou teplotu prostřednictvím léků, které označujeme jako antipyretika. Pomoci vám může celá spousta domácích vymožeností, na která už jsme ale v naší pohodlnosti zapomněli. Samotné zvýšení pitného režimu může vést ke snížení teploty. Vyšší tělesná teplota znamená větší pravděpodobnost dehydratace. Pijte vodu po malých porcích – u dětí stačí jedna až dvě polévkové lžíce každých pět minut.
Foto: Pexels
Horečku porazí octové ponožky
Klasický kuchyňský ocet může být použit i na horečku, protože odstraňuje horkost z těla. Abychom mohli tuto metodu aplikovat, je zapotřebí, aby pacient měl teplé i nohy a ruce. Na 250 ml vody přidejte 3 lžíce klasického kuchyňského octa. Do tohoto roztoku namočte ponožky, poté je vyždímejte a nasaďte si je na nohy. Přes ně dejte ještě jedny suché ponožky a přikryjte se. V klidu ležte a do 20 minut by mělo být po horečce.
Omývání ve vlažné vodě
Vlažná koupel nebo vlažná sprcha mohou snížit tělesnou teplotu. Důležité je, aby voda nebyla studená, ale nižší, než je tělesná teplota. Taková koupel uvolňuje svaly a uklidňuje tělo. Pokud koupel není ze zdravotních důvodů možná, pak můžeme pacienta omýt houbou. Tu namočte ve studené vodě, vymačkejte a přiložte k tělu. Tímto způsobem můžete pacienta též omýt.
Výživná strava a horečka
I když v nemoci obvykle nemáte chuť na žádné jídlo, něco byste sníst měli. Zaměřte se na dostatečné množství vitamínu C, protože ten snižuje oxidační stres a zlepšuje imunitu. Přijímat jej můžete nejenom ve formě ovoce (zejména citrusů), ale také v čajích (například šípkový čaj). Jako jídlo se hodí polévky, které obsahují bylinky (jako je bazalka) nebo koření (kapsaicin a pepř) – ty totiž zlepšují krevní oběh. Vývary zase mohou poskytnout základní živiny a energii.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-srazit-horecku-30000118.html
https://www.medicinenet.com/how_do_you_break_a_fever_naturally/article.htm
Foto: Pexels